Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord cu un copil minor

vreau sa stiu daca se poate divorta de comun acord daca in urma casatoriei a rezultat un copil? se poate face asta fara avocat?
oricare dintre parti.
in situatia in care va intelegeti cu privire la incredintarea minorului, partea interesata si de minor ar putea introduce actiunea. astfel, nu ar mai exista intampinare sau cerere reconventionala si nici termene mai multe. in cazul in care nu va puteti intelege cu privire la minor(i), va recomand sa apelati la serviciile unui avocat
Cererea de divort va cuprinde :
- numele si adresa sotilor
- data si locul unde a fost incheiata casatoria;
- date privind copiii: daca exista - numele si data nasterii acestora;
- date cu privire la locuinta ;
- date cu privire la nume, daca se solicita pastrarea numelui sau revenirea la cel anterior casatoriei;
- solicitarea pensiei de intretinere (daca este cazul);
- motivele care au dus la divort, atunci cand raporturile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila - culpa comuna.

La actiunea de divort se ataseaza:
- certificatul de casatorie in original;
- copiile actelor de nastere ale copiilor
- chitanta doveditoare pentru plata taxei judiciare de timbru si timbru judiciar
multumesc