avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord cu un copil minor

vreau sa stiu daca se poate divorta de comun acord daca in urma casatoriei a rezultat un copil? se poate face asta fara avocat?
Cel mai recent răspuns: caty85 , utilizator 17:19, 27 Martie 2010
oricare dintre parti.
in situatia in care va intelegeti cu privire la incredintarea minorului, partea interesata si de minor ar putea introduce actiunea. astfel, nu ar mai exista intampinare sau cerere reconventionala si nici termene mai multe. in cazul in care nu va puteti intelege cu privire la minor(i), va recomand sa apelati la serviciile unui avocat
Cererea de divort va cuprinde :
- numele si adresa sotilor
- data si locul unde a fost incheiata casatoria;
- date privind copiii: daca exista - numele si data nasterii acestora;
- date cu privire la locuinta ;
- date cu privire la nume, daca se solicita pastrarea numelui sau revenirea la cel anterior casatoriei;
- solicitarea pensiei de intretinere (daca este cazul);
- motivele care au dus la divort, atunci cand raporturile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila - culpa comuna.

La actiunea de divort se ataseaza:
- certificatul de casatorie in original;
- copiile actelor de nastere ale copiilor
- chitanta doveditoare pentru plata taxei judiciare de timbru si timbru judiciar
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort din culpa comuna snowwhite snowwhite as avea nevoie de ajutor... as vrea sa depun actele pentru divort, dar am nelamuri in ceea ce priveste formularea cererii de divort.este vorba despre un ... (vezi toată discuția)
Divort mihali mihali Buna ziua, Revin cu rugamintea de a ma sfatui cum sa procedez in situatia urmatoare: 1. In cazul in care sotul meu nu doreste sa fie implicat in ... (vezi toată discuția)
Divort TESO TESO ce acte am nevoie ptr divort daca am o fetita de 1 an si mergem cu sotul impreuna sa depunem divortul?bunuri comune nu avem ce am avut a impartit deja noi ... (vezi toată discuția)