Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lamuriri demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lamuriri demisie

cred ca m-ati inteles gresit
mesajul initial era:

"buna ziua
lucrez de 9 luni intr-o companie unde inca de la inceput am avut probleme. in luna noiembrie 2006 am semnat un contract de munca cu data de 15 noiembrie care urma sa mearga la itm. acum suntem in ianuarie 2007 si pana acum nu mi s-a cerut nici diploma de studii iar cartea de munca o am acasa. nu am primit o copie a contractului de munca(imi spune mereu ca a uitat sa o aduca), si nici nu am semnat vreun fluturas de salariu de cand lucrez aici asta in conditiile in care nu primesc salariul pe card.acum am fost acceptat de o companie unde imi doresc de f mult timp sa ajung si nu stiu ce am de facut.
credeti ca am carte de munca?
credeti ca trebuie sa inaintez cerere de demisie?
credeti ca il pot determina cumva sa-mi plateasca salariul asta in conditiile in care as vrea sa-i spun ca plec inainte de ziua de salariu, pt ca sigur imi va spune ca ma suna el sa-mi dea sal iar dupa aceea nu il voi ma gasi.
credeti ca daca opresc pc pocket-ul de la serv pt care nu am semnat nimic astfel incat sa imi acopar sal care nu mi l-a platii imi poate face ceva
va rog mult sa imi rasp chiar nu stiu ce sa fac"

dv mi-ati raspuns cu cateva legi care m-ar ajuta sa-mi recuperez vechimea si sal in instanta pe banii mei
intrebarea mea era alta

daca pot pleca cu pocket pc-ul pt care nu am semnat de primire, daca ii pot comunica doar telefonic ca plec el fiind in timisoara eu in buc, daca pot pleca fara preaviz asta in sit in care nu am carte de munca pt ca tot cer contr de 3 luni pe diferite motive(imprumut,sanatate etc.)
dv ati spu ca daca plec cu pocket pc-ul voi fi acuzat de furt
sa spunem ca il las la birou sau il dau lui, nu ar putea la fel de bine sa ma acuze de furt.cum pot dovedi ca i l-am dat credeti ca imi va semna de primire.
asta e problema nu vad logica din mom ce nu am semnat nimic.
ideea nu este aceea de a respecta legea, atata timp cat legea nu ma protejeaza pe mine, vreau doar sa-mi rec banii intr-un fel sau altul si sa plec
nu vreau sa rec vechimea
nu vreau sa il dau in judecata
nu vreau recomandari de la el
vreau maine sa-i comunic telef pt ca nu va fi in buc urm 2 sapt astfel incat pe data de 2 sa incep training-ul dincolo, si sa-mi iau o garant ca imi va da banii

va multumesc
Nu asa vei obtine o garantie...B-)
Daca vei lua ceva din firma, care nu-ti apartine, si de care firma are nevoie pentru desfasurarea activitatii, sigur vei avea probleme de natura penala:(
Asa ca ... mai gandeste-te daca merita sa-ti periclitezi viitorul pentru o ambitie .... chiar si justificata#-o
Decat sa ai probleme mai mari, eu zic ca solutia cea mai buna e pe cale pasnica. Ameninta cu Protectia muncii, nerespectarea drepturilor salariatilor, etc. Gasesti tu ceva. :D