Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre demisie

1.In cazul in care angajatul isi trimite demisia prin posta (ex.prioripost cu confirmare de primire),cum poate demonstra,in eventualitatea ca apar probleme,ca in respectivul plic chiar era cererea de demisie,si nu,sa zicem,o felicitare,fiind binestiut faptul ca posta va aplica un nr. de inregistrare pe scrisoare,dar nu este interesata de textul acesteia.
2.Daca angajatul doreste sa recurga la martor pentru a-si dovedi depunerea demisiei,martorul poate fi si o ruda apropiata?
3.In cazul depunerii demisiei de catre angajat,anagajatorul mai trimite vreun document la camera de munca,inaintea deciziei de incetare a contractului?
4.Presupunand ca angajatul si-a prezentat demisia si nu are datorii la societate,in cat timp de la depunerea demisiei este obligat angajatul sa intocmeasca fisa de lichidare a datoriilor?
5.Concediul medical poate fi eliberat doar de medicul de familie sau de orice medic?Este necesar si avizul de la medicina muncii?

1.In cazul in care angajatul isi trimite demisia prin posta (ex.prioripost cu confirmare de primire),cum poate demonstra,in eventualitatea ca apar probleme,ca in respectivul plic chiar era cererea de demisie,si nu,sa zicem,o felicitare,fiind binestiut faptul ca posta va aplica un nr. de inregistrare pe scrisoare,dar nu este interesata de textul acesteia.
2.Daca angajatul doreste sa recurga la martor pentru a-si dovedi depunerea demisiei,martorul poate fi si o ruda apropiata?
3.In cazul depunerii demisiei de catre angajat,anagajatorul mai trimite vreun document la camera de munca,inaintea deciziei de incetare a contractului?
4.Presupunand ca angajatul si-a prezentat demisia si nu are datorii la societate,in cat timp de la depunerea demisiei este obligat angajatul sa intocmeasca fisa de lichidare a datoriilor?
5.Concediul medical poate fi eliberat doar de medicul de familie sau de orice medic?Este necesar si avizul de la medicina muncii?

Opereaza prezumtia relativa -orice persoana interesata trebuie sa faca dovada contrara privind continutul scrisorii.

Nu, martori nu pot fi rude apropiate, decat daca adversarul e de acord, ceea ce nu se prea intampla.

Concediul medical se elibereaza de catre medicul care a "gasit" boala si e vizat (stampilat) de medicul de familie.
buna ziua
lucrez de 9 luni intr-o companie unde inca de la inceput am avut probleme. in luna noiembrie 2006 am semnat un contract de munca cu data de 15 noiembrie care urma sa mearga la itm. acum suntem in ianuarie 2007 si pana acum nu mi s-a cerut nici diploma de studii iar cartea de munca o am acasa. nu am primit o copie a contractului de munca(imi spune mereu ca a uitat sa o aduca), si nici nu am semnat vreun fluturas de salariu de cand lucrez aici asta in conditiile in care nu primesc salariul pe card.acum am fost acceptat de o companie unde imi doresc de f mult timp sa ajung si nu stiu ce am de facut.
credeti ca am carte de munca?
credeti ca trebuie sa inaintez cerere de demisie?
credeti ca il pot determina cumva sa-mi plateasca salariul asta in conditiile in care as vrea sa-i spun ca plec inainte de ziua de salariu, pt ca sigur imi va spune ca ma suna el sa-mi dea sal iar dupa aceea nu il voi ma gasi.
credeti ca daca opresc pc pocket-ul de la serv pt care nu am semnat nimic astfel incat sa imi acopar sal care nu mi l-a platii imi poate face ceva
va rog mult sa imi rasp chiar nu stiu ce sa fac
Pentru verrcetty.
Ca sa fiti sigur ca aveti un contract de munca valabil incheiat cereti de la firma o adeverinta de salariat si o copie dupa contractul de munca pe motiv ca vreti sa va faceti o rata. Contractul de munca trebuie sa aiba stampila ITM in mod obligatoriu.Normal ar fi trebuit sa va dea o copie a contractului(contractul se incheie in 3 exemplare). Dupa ce v-ati asigurat ca aveti un astfel de contract puteti sa va dati demisia si sa va cereti salariul, proportional cu timpul lucrat, fara grija. Daca nu va da salariul respectiv il puteti actiona in instanta.
Cu privire la cartea de munca iata ce zice Codul muncii modificat prin legea 541/2003: Art. 296. - (1) Vechimea în munca stabilita pâna la data de 31 decembrie 2006 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea în munca stabilita pâna la data de 31 decembrie 2006 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor în mod esalonat, pâna la data de 30 iunie 2007, pe baza de proces-verbal individual de predare-primire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca care detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pâna la data prevazuta la alin. (3), în conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei."

2. Alineatul (3) al articolului 298 va avea urmatorul cuprins:
"(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2007 se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificarile ulterioare."

Iar daca opriti pc pocket-ul veti fi acuzat de furt.

dumitrulaura, utilizator
eu sunt 99% ca nu a inreg contr
pot pleca fara cerere de demisie si fara sa ii inapoiez pocket pc-ul
cu alte cuv il pot instiinta verbal si sa plec
nu vreau sa il dau in judecata, nu vreau nimic de la el, nu mai vreau nici macar carte de munca si contract inreg.
vreau doar sa plec cat mai repede si fara probleme, si sa imi rec banii
verrcetty: Ai scris ca ai semnat un contract de munca, deci ar trebui sa-ti dai demisia. indiferent daca l-a inregistrat sau nu la itm (exista varianta sa fie inregistrat dar itm sa nu inapoieze cele 2 exemplare ptr. ca nu i-au parvenit restul actelor: carnet de munca, acte de studii, etc). Daca e asa cum ziceai: "nu vreau nimic de la el, nu mai vreau nici macar carte de munca si contract inreg." nu vad de ce nu ti-ai da demisia si vezi ce zice.

d-soara draga, dumitrulaura, art. 298 alin (3) zice in felul urmator:
"(3) Pe data de 1 ianuarie 2009 se abroga dispoziţiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare".