Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transfer de proprietate parinti-copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transfer de proprietate parinti-copil

V-as ruga sa-mi spuneti si mie care e cea ieftina si sigura modalitate de a trece un apartament(proprietatea parintilor) pe numele copilului(eu).Ptr a se avita alte intrebari mentionez ca nu mai exista alti frati sau surori si parintii n-au nici un fel de pretentie.
donatia
Orice act juridic costa la fel.
Deci, nuveti reusi sa evitati plata taxelor catre stat.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Orice act juridic costa la fel.
Deci, nuveti reusi sa evitati plata taxelor catre stat.

avocat Claudiu Lascoschi

sub aspectul platii onorariului catre notar, da! domnul avocat are dreptate.. dar la donatie numai platesc parintii dvs impozit pe vanzare
Aici pe forum parerile sunt impartite.
Vanzarea-cumpararea intre rude de gradul I e la fel de ieftina ca donatia, pt ca se ia in considerare valoarea stabilita de parti, nu grila.

Cel mai bine intrebati un notar.
Diferenta de cost intre autentificarea unei donatii si a unui contract de vanzare cumparare este foarte mica. Donatia costa mai putin , dar diferenta e foarte mica!B-)