Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

conducere sub influenta alcoolului

am fost testat cu etilotestul de organele de politie si mi-a iesit o alcoolemie de 0,57 in aerul expirat,si 1,10 rspectiv 0,95 in sange. ce mi se poate intampla avand in vedere ca am mai avut o suspendare a permisului pt alcool si una pt depasire in loc nepermis.:(
[ link extern ]
Daca si dupa recalculare alcoolemia va ramane peste 0,8 la mie atunci veti fi condamnat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice si vi se va anula permisul de conducere!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
nu se poate clibera ceva dovada cu care sa circul pana la solutionarea cazului???
~ Conținut șters la cerere ~
cum se recalculeaza alcoolemia? am ceva sanse sa scap cu cazierul curat?#-o
- la alcoolemia iesita in sange de la medicina legala cam nu mai ai ce face, doar sa faci o contestatie si sa recalculezi alcoolemia, parerea mea e ca nu mai ai nici o sansa sa rezolvi nimic, este prea clara si este cu mult peste limita legala.
- indiferent ce ai facut inainte, in acest caz procurorul iti va intocmi dosar penal, ti se va da o condamnare (cu suspendare daca nu ai mai avut alta condamnare in trecut), ti se va anula permisul de conducere.
- cerere le Parchet pentru dreptul de a conduce poti s-o faci, degeaba, nu ai nici o sansa sa mai primesti nici o dovada avand in vedere alcoolemia avuta si mai ales ca esti si recidivist cu alcoolul la volan.
- pregateste-ti un avocat ca sa primesti un minim de pedeapsa, pregateste-ti si moralul fiindca, doar dupa minim 3 ani o sa mai ai dreptul de a da din nou pentru permisul auto.
:yawn:
Gulgutzu, utilizator