Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare

Buna ziua, am cumparat un apartament in valoare de 135000ron, am facut doar precontractul(specificand valoare reala a apartamentului), oferindu-i proprietarului suma de 100000ron.Miercuri voi merge sa fac contractul si proprietarul imi propune sa mergem la alt notar si sa nu specificam in contract valoarea reala a apartamentului, pentru ca el va trebui sa plateasca un impozit mai mare.Imi asum vreun risc daca in contract este trecuta o suma mai mica decat cea pe care o platesc?Multumesc.
nu e bine nici sa treceti mai mult, nici mai putin.
nu stiti ce neprevazute apar... poate aveti la un moment dat nevoie sa demonstrati ca ati dat x suma
Multumesc pentru raspunsurile dvs.
Daca sperati ca prin declararea unui pret mai mic, veti plati niste taxe notariale mai mici, va dezamagesc. Pe notar nu-l mai intereseaza modul de instrainare al unui imobil, poate fi chiar donatie, vanzare sub pret sau cu suprapret.El calculeaza taxele in functie de suprafata construita,suprafata tere, felul constructiei, si cel mai important, zona in care se afla imobilul.
Toate acestea el le are din cadastru, se uita pe harta in ce zona este amplasat, si-ti da un minim si-un maxim.Apoi totul se negociaza, ma refer la onorariu, taxele fiind fixe.
In concluzie, tinand cont ca nu aveti mari avantaje cu declararea unui pret mai mic, va sfatuiesc sa mergeti pe pretul real.
Multumesc foarte mult d-le PROCMARCI