Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Certificare bilant 2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Certificare bilant 2009

Care sunt persoanele ce pot efectua certificarea bilantului pe 2009 la contribuabili mijlocii
Persoana fizica autorizata,adica expert contabil- membru CECCAR
Sau PJ autorizata ,adica firme autorizate de contabilitate si expertiza contabila
Nu este obligatoriu.

Legea 82 (r. 4) din 24 decembrie 1991 (Legea 82/1991)
contabilitatii prevede:

Art. 10. -
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(4) Raspunderea pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile revine directorului economic, contabilului-sef sau altei persoane imputernicite sa indeplineasca aceasta functie, impreuna cu personalul din subordine. In cazul in care contabilitatea este condusa pe baza de contract de prestari de servicii, incheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestora, potrivit legii si prevederilor contractuale.
deci, poate semna si administratorul la intocmit?
nu. cititi bine art 10.pct (2)
te poti orienta si dupa articolul asta - [ link extern ]