Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prescriere datorii firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prescriere datorii firma

Buna ziua!

Spuneti-mi, va rog care este termenul de prescriere a unei datorii fata de un furnizor. Sau daca se prescrie vreodata datoria fata de un furnizor ( de exemplu factura emisa in 01.02.2007 - Cand se prescrie?)

Va multumesc.
Conform art 21 Cod procedura fiscala ,creantele se sting la 5 ani
Va multumesc.
O zi buna!
fata de furnizori de utilitati nu se prescriu datoriile la 3 ani ???
datoriile fata de bugetul statului, taxe si impozite se prescriu la 5 ani, nu ????
factura daca este emisa de furnizorul de utilitati este deja prescrisa
02.2007- 02.2010 = 3 ani
Daca ,in perioada mentionata nu a fost demarata procedura legala de recuperare ,
care intrerupe termenul de prescriptie