Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Apa si canal- prescriptie datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Apa si canal- prescriptie datorii

Buna seara, As dorii si eu o lămurire,din cate stiu datoriile se prescriu după 3 ani. Din luna martie 2013 pana in lună septembrie 2017 am primit facturi la apa si canal cu penalizari întrebarea este daca suma facturilor se prescrie .
Exista mai multe termene de prescriptie intre persoane fizice de 3 ani,intre stat si persoane juridice 5 ani-daca creditorul in termenul de prescriptie nu a desfasurat acte si actiuni pentru recuperare debit
Daca furnizorul de utilitati a comunicat notificari/somatii acestea intrerup termenul de prescriptie
Din cate am citit termenul este de 3 ani,daca ultima factură am primit.o în septembrie anul trecut ,datoria se prescrie?