Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prescriere datorii firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prescriere datorii firma

Buna ziua!

Spuneti-mi, va rog care este termenul de prescriere a unei datorii fata de un furnizor. Sau daca se prescrie vreodata datoria fata de un furnizor ( de exemplu factura emisa in 01.02.2007 - Cand se prescrie?)

Va multumesc.
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspunsuri.
Sa inteleg ca datorii fata de furnizori se prescriu in trei ani iar cele fata de bugetul de stat in 5 ani?

Multumesc.
Termenul de prescriptie in cazul prezentat de dvs. este de 3 ani de la data facturii, sau de la data ultimei plati (daca ati achitat doar o parte din ea).
Nici nu se pune problema ca ar fi o datorie bugetara.
dar daca datoria provine de la o factura de presterai servicii insotita de un contract incheiat in prealabil facturii? tot in 3 ani se prescrie?