Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cenzor asociaþii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cenzor asociaþii de proprietari

Dacă cenzorul asociaţiei de proprietari nu face parte din asociaţia respectiva ce forma de contract trebuie sa întocmeasca asociaţia pentru serviciile de cenzorat lunar şi ce studii sa aibă acest cenzor extern( din afara asociaţiei).
Va multumesc.
Contract de munca timp partial
Responsbilitatea de cenzor nu este conditionata de existenta din interiorul sau din exteriorul asociatie de proprietari
Pentru desfasurarea responsabilitatii de cenzor,trebuiesc intrunite dispozitiile imperative ale OG nr 65/1994,art 12(3)
Daca cenzorul asociaţiei este membru al asociaţiei respective se întocmeste contract de mandat daca nu se întocmeste contract de prestari servicii cf.legii 230/2007
Pai si daca stiati, de ce ne mai intrebati?
Contractul de prestari servicii se încheie numai cu un expert contabil pentru cenzorat la o asociaţie de proprietari?
Poate fi un contabil pur si simplu, cu conditia sa fie autorizat de CECCAR.
Cand faceti contractul de prestari servicii, cereti persoanei respective sa va aduca si o copie de pe autorizatia CECCAR pentru a putea justifica oricand si oricui ca se indeplinesc conditiile pentru cenzor.
elga50, moderator