Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de distributie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de distributie

Buna ziua!
Scuzati-ma am nevoie urgenta de un model de ''contract de distributie'' si un ''contract de distributie in exclusivitate''.
Sunt ''devenita''importator de cosmetice de curand si as vrea sa nu fac vreo greseala fata de colaboratorii mei cu care voi incheia aceste contracte.
Stiu ca sunteti ocupati, ma ajuti va rog???
Multumesc mult!!!
Uite un model:
CONTRACT DE DISTRIBUTIE EXCLUSIVA

I. PÃRŢILE CONTRACTANTE
Între:
- ..............................................................., cu sediul în Bucureşti, str. ........................ nr. ......., bl. ......., sc. ......, et. ....., ap. ......, sector ....., persoană juridică română, înregistrată în Registrul Comerţului Bucureşti sub nr. J40 /......../........., cod fiscal R..................., cont nr. ................................................ deschis la ........................................................................, reprezentată prin dl. _____________________________ denumită în cele ce urmează VÂNZÃTOR, şi
- ..............................................................., cu sediul în Bucureşti, str. ........................ nr. ......., bl. ......., sc. ......, et. ....., ap. ......, sector ....., persoană juridică română, înregistrată în Registrul Comerţului Bucureşti sub nr. J40 /......../........., cod fiscal R..................., cont nr. ................................................ deschis la ........................................................................, reprezentată prin dl. _____________________________ denumită în cele ce urmează DISTRIBUITOR,
a intervenit prezentul CONTRACT DE DISTRIBUŢIE EXCLUSIVÃ în următoarele condiţii:
II. OBIECTUL CONTRACTULUI
Art. 1. - Vânzătorul se obligă să producă şi să desfacă produsele ce vor fi comunicate Distribuitorului sub formă de ofertă lunară, conform modelului prevăzut în Anexa nr. 1 la prezentul contract, acordând Distribuitorului dreptul exclusiv de a desface aceste produse în teritoriu stabilit, şi anume ____________________________ , iar Distribuitorul acceptă acest drept în condiţiile stipulate mai jos.
În acest scop Vânzătorul îl va aproviziona pe Distribuitor în mod continuu, pe toată durata contractului.
Art. 2. - Distribuitorul se obligă să desfacă produsele comandate Vânzătorului, în conformitate cu oferta primită, pentru aceasta fiind necesar să depună toate eforturile în acest sens şi să urmărească creşterea segmentului de piaţă ocupat cu produsele Vânzătorului.

III. PRODUSE
Art. 3. Produse înseamnă toate produsele enumerate în Anexa nr. 1. Preţurile lor sunt enumerate în aceeaşi anexă şi sunt înţelese preţuri franco depozitul Distribuitorului.
IV. TERITORIU
Art.4. Teritoriu însemnă următoarea arie geografică ____________________ .
Vânzătorul nu va numi în teritoriu alt distribuitor pentru produsele care fac obiectul acestui contract şi va transmite Distribuitorului orice comandă sau cerere de ofertă primită de la o terţă persoană aflată în teritoriu.
Distribuitorul se obligă să anunţe Vânzătorului orice ofertă primită din partea unor terţi şi având ca obiect vânzarea aceloraşi produse cu cele menţionate în oferta Vânzătorului.

V. DURATA
Art. 5. - Acest contract se încheie pentru o perioadă de _______ ani, cu începere de la data de _____________ până la data de _________ .

VI. PREŢUL ªI MODALITATEA DE PLATÃ

Art. 6. - Preţul la care Vânzătorul livrează produsele Distribuitorului va fi cel menţionat în oferta expediată lunar acestuia din urmă, minus un rabat de _____ % din preţul de vânzare cu amănuntul.

Art. 7. - Cheltuielile de transport şi asigurare a produselor pe durata efectuării transportului, vor fi suportate de Vânzător.

Art. 8. - Preţurile pot fi modificate de Vânzător în condiţii care să justifice modificarea.
Orice modificare a preţurilor, pentru produsele din oferta acceptată de Distribuitor, va fi notificată Distribuitorului cu minimum _____ zile înainte de data la care modificarea îşi va produce efectele.

Art. 9. - Distribuitorul se obligă să achite Vânzătorului preţul produselor primite, astfel:
9a. data plăţii: ___________________________________________________
9b. locul plăţii _____________________________________________________
9c. modalitatea de plată ____________________________________

Art. 10. Nerespectarea de către Distribuitor a două termene consecutive de plată duce la rezilierea de drept a prezentului CONTRACT. În acest caz Distribuitorul va fi obligat la plata de daune interese către Vânzător.
VII. OBLIGAŢIILE DISTRIBUITORULUI
Art. 11. - Distribuitorul se obligă:
11a. -să confirme Vânzătorului acceptarea ofertelor primite prin dresarea unor comenzi certe în termen de 10 de zile de la primirea ofertelor;
11b. - să depună toate diligenţele pentru expunerea permanentă şi în condiţiile cele mai bune a tuturor produselor Vânzătorului existente în stoc, în vederea creşterii volumului vânzărilor;
11c. - să transmită Vânzătorului prin fax sau poştal -prin scrisoare recomandată- confirmarea de recepţie a mărfii şi a actelor însoţitoare;
11d. - să anunţe în termen de maxim 3 zile de la data recepţiei produselor eventualele lipsuri constatate;
Dovada lipsurilor constatate trebuie făcută prin proces verbal încheiat între delegat/ transportator şi Distribuitor la data recepţionării produselor. Procesul verbal va fi semnat de transportator/delegat şi Distribuitor.
Dovezile vor fi comunicate Vânzătorului în termen de 10 zile de la ridicarea mărfii.
11e. -să transmită la cererea Vânzătorului sau cel puţin lunar nu mai târziu de a-15-a zi a lunii următoare celei analizate, un raport scris prin care va prezenta situaţia exactă a stocului de produse deţinut de Distribuitor şi volumul vânzărilor în luna analizată, necesarul de aprovizionat precum şi situaţia exactă a livrărilor şi plăţilor efectuate;
Distribuitorul va răspunde pentru exactitatea datelor furnizate.
VIII. OBLIGAŢIILE VÂNZÃTORULUI
12. Vânzătorul se obligă:
12a. - să trimită lunar Distribuitorului oferte, care vor cuprinde toate produsele existente în stoc şi preţul pentru fiecare produs în parte, conform modelului din anexă;
12b. - să accepte toate comenzile primite de la Distribuitor. El va confirma -prin fax, telefon sau scrisoare recomandată- comenzile acceptate în termen de 5 zile de la data primirii lor;
12c. - să livreze Distribuitorului produsele comandate în termen de 10 zile de la data primirea comenzii; depăşirea termenului de livrare a produselor creează în sarcina Vânzătorului obligaţia la plata de penalităţi în cuantum de 0,5 % din valoarea comenzii acceptate, pentru fiecare zi de întârziere;
12d. - să execute integral şi la termen toate comenzile pe care le-a acceptat, aprovizionând ritmic distribuitorul;
12e. - să retragă de la Distribuitor produsele necorespunzătoare calitativ şi cantitativ;
12f. - să suporte deteriorările s-au lipsurile datorate transportului, dacă Distribuitorul va face dovada acestui fapt, prin întocmirea unui proces verbal la recepţia produselor în prezenta transpotatorului/delegatului.
Comunicarea dovezilor se va face de Distribuitor conform art. 11 lit. d alin. 3.
12g. - să acorde bonificaţii constând în majorarea rabatului comercial cu ______ % din preţul de vânzare cu amănuntul, dacă Distribuitorul va asigura o creştere a volumului de produse vândute, prin:
- expunerea deosebită a produselor Vânzătorului sub forma unui stand individualizat la toate punctele de vânzare;
12h. - să pună la dispoziţia Distribuitorului diverse materiale publicitare.
12i. - să prezinte la cererea Distribuitorului situaţia livrărilor şi plăţilor dintre ei.
IX. CANTITÃŢI MINIME LIVRATE
Art. 13. În cazul în care produsele nu se vând în proporţie de ......... % din cantităţile livrate într-un termen de ........... de zile de la data recepţiei produselor, Distribuitorul este îndreptăţit să solicite reducerea cu ............. % a volumul de marfă expediată de Vânzător.
X. RÃSPUNDEREA CONTRACTUALÃ
Art. 14. Denunţarea unilaterală a contractului este interzisă sub sancţiunea de daune cu excepţia cazurilor expres prevăzute de prezentul contract.
Art. 15. Pentru nerespectarea totală sau parţială, sau pentru executarea defectuoasă a vreuneia din clauzele contractuale partea vinovată se obligă să plătească daune.
Art. 16. În cazul în care Distribuitorul nu efectuează plata la termenele contractuale, va plăti vânzătorului penalităţi de întârziere de 0,5 % din suma datorată, pentru fiecare zi de întârziere.
XI. RECLAMA ªI PUBLICITATEA COMERCIALÃ
Art. 17. Distribuitorul este obligat să promoveze publicitar produsele în teritoriu. Vânzătorul va pune la dispoziţia Distribuitorului, gratuit, materiale publicitare folosite pentru promovarea în mod direct de către Vânzător a acestor produse.
Art. 18. Distribuitorul va participa, pe costul său, la târgurile şi expoziţiile pe care le consideră relevante pentru promovarea produselor în teritoriu.
XII. DREPTUL DISTRIBUITORULUI DE A FOLOSI MÃRCILE DE FABRICÃ ªI DE COMERŢ ALE VÂNZÃTORULUI
Art. 19. Vânzătorul transmite Distribuitorului dreptul de folosinţă asupra următoarelor mărci de fabrică şi/sau de comerţ ______________________ . Aceste mărci sunt şi rămân proprietatea exclusivă a Vânzătorului.
Distribuitorul va folosi aceste mărci pentru produsele care fac obiectul acestui CONTRACT şi numai cu privire la materialele tipărite, expoziţii şi reclamă comercială legate de aceste produse.
La terminarea acestui CONTRACT, dreptul de folosinţă asupra mărcilor cesionate va înceta imediat.
XIII. FORŢA MAJORÃ
Art. 20. Forţa majoră apără de răspundere partea care o invocă. Prin caz de forţă majoră se înţeleg împrejurările care au intervenit după încheierea contractului, ca urmare a unor evenimente extraordinare, neprevăzute şi inevitabile pentru una din părţi.
Art. 21. Partea care invocă forţa majoră are obligaţia să o aducă la cunoştinţa celeilalte părţi, în scris, în termen de maxim 5 (cinci) zile de la apariţie, iar dovada forţei majore se va comunica în maxim 10 (zece) zile de la apariţie.
Data de referinţă este data ştampilei poştei de expediere.
XIV. LITIGII
Art. 22. Litigiile dintre Vânzător şi Distribuitor, în legătură cu exercitarea drepturilor şI executarea obligaţiilor rezultate din prezentul contract, în cazul în care nu se soluţionează pe cale amiabilă, se vor supune spre soluţionare instanţei competente din Roamania.
Litigiile dintre Editură şi Distribuitor se soluţionează în conformitate cu legislaţia din România.
XV. DISPOZIŢII FINALE
Art. 23. Completările şi/sau modificările aduse la prezentul CONTRACT nu sunt valabile şi opozabile, decât dacă rezultă expres din acte semnate de ambele părţi contractante.
Prezentul CONTRACT a fost încheiat în ţara ____________ localitatea _________________ în limba _____________ în _________ exemplare cu aceeaşi putere valabilă, câte un exemplar pentru fiecare parte contractantă.
Vânzător, Distribuitor,

Bafta!