Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema la inmatricularea unei masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema la inmatricularea unei masini

Am cumparat o masina de la o persoana si masina nu era trecuta pe el in acte si asa ca nu am facut nici un contract cu el urmand sa fac direct cu proprietarul din acte sa pot inscrie masina, acuma problema este ca seria motorului nu coincide cu seria din acte si am luat legatura cu proprietarul din acte si el mia zis ca nu a schimbat motorul deci pe el nu il intereseaza, acum eu nu pot da de persoana de la care am luat masina cu nu am nici un contract cu el si nici datele lui, de cand a fost vanduta masina de la primul proprietar adica proprietarul din acte a mai avut catva proprietari dar tot asa fara acte si nu pot da nici de ei. Acum intrebarea mea este cum asi putea sa inmatriculez masina tinand cont ca seria de pe motor nu coiincide cu cea din acte si nici nu stiu unde sau cand a fost schimbat motorul.Mai vreau sa mentionez ca seria de pe sasiu este buna adica este identica cu seria din acte.
va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Urmare modificarii mentionate ,la nivelul regiei in drept,cu sau fara vechiul proprietar nu ve-ti reusi inmatriculare
Incercati contactarea fostilor detinatori de la care puteti afla eventuale manevre de inlocuire motor
Legal,in baza documentelor de provenienta, pe motorul nou ,regia in drept ,trebuie sa pansoneze serie noua care sa fie mentionata in cartea de identitate
Multumesc pentru raspuns , dar totusi daca nu pot afla nici cum unde si cum a fost schimbat motorul nu mai pot inscrie sau circula cu masina.#-o
Aveti posibilitatea sa contactati detinatorii auto mentionati in cartea de identitate
In caz de nesolutionare ramane varianta dificila a contacta ultimul proprietar mentionat in cartea de identitate si acesta fie sa solicite la autoritati inregistrare schimbare motor fie sa accepte sa va mandateze pe dvs ,prin document notarial pentru realizarea acestui demers