avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema la inmatricularea unei masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema la inmatricularea unei masini

Am cumparat o masina de la o persoana si masina nu era trecuta pe el in acte si asa ca nu am facut nici un contract cu el urmand sa fac direct cu proprietarul din acte sa pot inscrie masina, acuma problema este ca seria motorului nu coincide cu seria din acte si am luat legatura cu proprietarul din acte si el mia zis ca nu a schimbat motorul deci pe el nu il intereseaza, acum eu nu pot da de persoana de la care am luat masina cu nu am nici un contract cu el si nici datele lui, de cand a fost vanduta masina de la primul proprietar adica proprietarul din acte a mai avut catva proprietari dar tot asa fara acte si nu pot da nici de ei. Acum intrebarea mea este cum asi putea sa inmatriculez masina tinand cont ca seria de pe motor nu coiincide cu cea din acte si nici nu stiu unde sau cand a fost schimbat motorul.Mai vreau sa mentionez ca seria de pe sasiu este buna adica este identica cu seria din acte.
va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:23, 30 Martie 2010
Urmare modificarii mentionate ,la nivelul regiei in drept,cu sau fara vechiul proprietar nu ve-ti reusi inmatriculare
Incercati contactarea fostilor detinatori de la care puteti afla eventuale manevre de inlocuire motor
Legal,in baza documentelor de provenienta, pe motorul nou ,regia in drept ,trebuie sa pansoneze serie noua care sa fie mentionata in cartea de identitate
Multumesc pentru raspuns , dar totusi daca nu pot afla nici cum unde si cum a fost schimbat motorul nu mai pot inscrie sau circula cu masina.#-o
Aveti posibilitatea sa contactati detinatorii auto mentionati in cartea de identitate
In caz de nesolutionare ramane varianta dificila a contacta ultimul proprietar mentionat in cartea de identitate si acesta fie sa solicite la autoritati inregistrare schimbare motor fie sa accepte sa va mandateze pe dvs ,prin document notarial pentru realizarea acestui demers

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare motor cu unul identic S.V.K. S.V.K. Salut am 18 ani (detin permis de conducere) si un ford mondeo mk1 din 1995 cu un motor de 1.8 benzina 115 cai,motorul a fost schimbat cu unul identic (cod: ... (vezi toată discuția)
Despre schimbarea motorului LusianGhebus LusianGhebus Buna ziua Detin un Ford Fa din 1997 inmatriculat in Romania, pe care il folosesc in Italia. Din pacate am avut probleme cu chiuloasa, nereusind sa rezolv ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina rares85 rares85 Buna ziua Ce posibilitate am sa inmatriculez o masina adusa din germania si ducand-o la r.a.r sa gasit ca seria caroserie prezinta un cordon de sudura,seria ... (vezi toată discuția)