avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retineri la concediul medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retineri la concediul medical

Am o colega care a intrat in prenatal la jumatatea lunii martie.In cazul codului de indemnizatie 08, se retine doar CAS-ul angajatului la minimul pe economie?In cazul angajatorului cum se procedeaza?
Iar al doilea caz, o alta colega care a avut probleme cu sarcina, a avut 15 zile CM cu 85% in decembrie. In luna ianuarie a avut 2 zile lucrate, 3 fara plata si 15 zile CM cu 75%.Iar in luna februarie a avut 11 zile CM cu 75% si 9 zile lucrate.
Am urmatoarele nelamuriri:
-in cazul codului de indemnizatie 01(75%) ce retineri se fac.La fel ca si la cod 08?Adica retin doar CAS anagajat la minimul pe economie, fara somaj si impozit pe salariu?Difera retinerile in functie de codul de indemnizatie?
-pentru luna ianuarie si februarie, nu trebuie sa-i recalculez concediul de odihna?Adica in loc de 21 de zile, i-am calculat ca are dreptul doar la 19 zile CO.Am citit undeva ca acesta din urma se calculeaza doar pentru activitatea prestata, ori in concediu medical nu presteaza activitate.Este corect interpretat?
Ca nu de alta dar avem "mici" amenintari cu un control de la ITM:stunned:
Cel mai recent răspuns: ContSters132988 , utilizator 22:06, 30 Martie 2010
1.In cazul concediului de maternitate veti calcula doar CAS -ul (care va fi 600*10,5%, adica 63 lei)
2. Caz CM 75% (boala obisnuita-cod indemnizatie 01)
SOMAJUL 0.5% = din salariul realizat+CM unitate
CASS 5,5% = din salariul realizat
CAS 10,5% =din salariul realizat + CAS pt CM = 600*10.5%/ nr zile lucratoare in luna* nr zile CM
3. Da, concediul de odihna se acorda proportional cu activitatea efectiv prestata(deci va trebui sa faceti o recalculare a zilelor de CO pentru perioadele cand salariatul a avut CM sau CFP)
Am inteles.Multumesc foarte mult pentru lamuriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venitul corect pt concediu medical roxana1 roxana1 am si eu o rugaminte daca ma moate ajuta cineva sa imi calculeze exact cat ar trebui sa iau pe luna septembrie in care am fost in medical toata luna cu codul ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical cod 01 si prenatal cod 08 pentru februarie 2013 denisimona denisimona Buna ziua, Va rog sa ma ajutati la calculul salariului net pentru luna februarie 2013. De la 1 pana pe 15 feb. 2013 (11 zile lucratoare) am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical carmenbn carmenbn Cum calculez concediul medical in urmatoarea situatie:salariata este la prima angajare incepand cu 02.09.2014.Intre 08 si 11.10.2014 are CM,4 zile cu cod 01.In ... (vezi toată discuția)