Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... persoana vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

persoana vatamata

prietenul meu a primit o citatie in care scria sa se prezinte la o anumita sectie pt k este acuzat de o fapta ce implica vatamare .... imi puteti explica ce inseamna acest lucru ? ... multumesc pt intelegere .
Daca este citat in calitate de parte vatamata inseamna ca a fost prejudiciat printr-o infractiune savarsita de o alta persoana. Daca e citat ca si inculpat, invinuit, intimat ... nseamna ca el e cel care a savarsit o anumita infractiune.
sa mearga la sectie sa vada ce fapta i se imputa . Toate infractiunile din dreptul penal presupun in alcatuirea lor o serie de elemente pentru a exista printre care : faptuitor cel care savarseste fapta si partea vatamata - sau victima . asta asa mai pe inteles.
Probabil este vorba de o invitatie pentru a se prezenta la sectia de politie respectiva pentru anchetarea, probabil, a unei plangeri penale, in care prietenul dv este invinuit pentru vatamarea unei persoane. Daca persoana respectiva a depus plangere la sectia de politie, organul de cercetare invita pe cel acuzat pentru a-l cerceta pentru infractiunea respectiva.
danutza 94 a scris:

pt k este acuzat de o fapta ce implica vatamare ....

Asta inseamna ca are calitate de faptuitor si este cercetat ptr. savarsirea infractiunii prev.si ped. de art.181 C.pen.(vatamarea corporala)...sau urmatoarele (182, 184 c.pen.).
Pai..stie el de ce a fost chemat si daca nu stie...o sa afle la Politie.