Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... taxe si impozite la o asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

taxe si impozite la o asociatie de proprietari

buna ziua! cum se calculeaza salariul net intr-o conventie civila cu 4 ore pe zi la o asociatie de locatari, tinand cont ca angajatul mai are un contrcta de munca la o alta firma cu 8 ore pe zi? ce contributii sunt obligatorii sa plateasca angajatul la stat? eu stiam ca deducerea personala nu se aplica in acest caz si obigatoriu este impozitul pe salariu conventie civila?
mai este necesara plata CASS?
multumesc anticipat!
Buna,

La conventii civile cred ca e mai ok sa se foloseasca venit net....de salariu vorbim la contractul de munca....
Venitul brut este trecut pe conventie impreuna si de asemenea cota de impozit de 10% sau 16%,care se aplica la venitul brut si se declara ,in declaratia 100 si se plateste lunar;
referitor la cass ...parerile sunt impartite.... se plateste la toate veniturile....sau daca mai lucreaza undeva nu mai plateste .....

daca dati o cautare....mai exista discutii...

:)numai bine!
@chrissttina1,
Asa cum s-a maoi amintit, salariul este pentru cei angajati pe baza de contract individual de munca inregistrat si la ITM, pentru care se platesc toate impozitele si taxele. Nu puteti avea o conventie civila, conform legii daca ati stabilit 4 ore de lucru pe zi. acesta este CIM cu timp patial. Conventia se face pentru o lucrare, un serviciu, o misiune si nu pentru o activitate zilnica, repetitiva...
Ce fel de conventie ati incheiat si pentru ce activitate?
adriantot a scris:

@chrissttina1,
Asa cum s-a maoi amintit, salariul este pentru cei angajati pe baza de contract individual de munca inregistrat si la ITM, pentru care se platesc toate impozitele si taxele. Nu puteti avea o conventie civila, conform legii daca ati stabilit 4 ore de lucru pe zi. acesta este CIM cu timp patial. Conventia se face pentru o lucrare, un serviciu, o misiune si nu pentru o activitate zilnica, repetitiva...
Ce fel de conventie ati incheiat si pentru ce activitate?

inca nu am incheiat ..dar vreau sa fie legala activitatea ...
adriantot a scris:

Nu puteti avea o conventie civila, conform legii daca ati stabilit 4 ore de lucru pe zi. acesta este CIM cu timp patial.
indirect, din cele scrise de dvs se intelege ca pot fi incheiate conventii civile daca nu exista un program zilnic si regulat, cum ar fi cazul administratorului, mecanicului de bloc, etc ;)
Da, aveti dreptate. Pot fi incheiate conventii civile, contracte in baza codului civil pentru anumite activitati si in anumite conditii.
Gasiti unele lamuriri suplimentare aici:
www.avocatnet.ro/content/art...