Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Intr-o relatie de concubinaj de 20 de ani din care rezulta si un copil(acum major)se face un partaj in mod egal chiar daca bunurile sunt pe numele unuia dintre parteneri si dobindite impreuna?
Din pacate legislatia noastra nu cunoaste notiunea de concubinaj si de bunuri comune dobandite in timpul concubinajului.
Dobandirea unor bunuri se poate face doar pe calea revendicarii sau pretentiilor civile, caz in care instanta va decide daca, cine, cum si cat a contribuit fiecare la achizitionarea respectivelor bunuri.
In situatia mentionata,partajarea bunurilor achizitionate in perioada de concubinaj se va realiza in raport de probele administrate de parti, referitor la aportul financiar individual
Bunurile dobandite in timpul unei relatii de concubinaj au calitatea de bun coachizit, drept urmare este necesara dovedirea cotei de contributie la dobandirea acestuia, deci nu neaparat in cota de 1/2, ci in functie de contributia efectiva.