Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare

CINE IMI EXPLICA SI MIE CE INSEAMNA ,,A ADMITE IN PARTE ACTIUNEA''CA REZULTAT FINAL AL UNUI PROCES????ASTEPT RASPUNS CU EXPLICATIILE.....MULTUMESC.
adica nu s-a admis tot ce s-a cerut prin acea act ,ci doar unul sau mai multe capete de cerere
Cristina Voicu, Avocat
1-Rugam respectati regulamantul forumului si nu utilizati majuscule
2-Admite in parte actiunea,reprezinta hotararea instantei prin care, din capetele de cerere,initial solicitate in actiunea promovata,a fost admisa una sau mai multe dintre cererile formulate
In hotararea finala ,instanta va preciza concret cererea /cererile care au fost admise
ynocentta, utilizator
"Se admite in parte actiunea" inseamna ca se admit doar o parte din capetele de cerere si nu toata actiunea asa cum a fost ea initial formulata!B-)