avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dovada abuzului de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dovada abuzului de folosinta

Doresc sa anulez dreptul de uzufruct viager al unei persoane cu care am incheiat contract de v-c cu aceasta clauza , pe motiv de abuz de folosinta .
Pentru aceasta este suficienta proba cu martori?. sau trebuie fotografii, expertiza speciala?
Cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 14:50, 31 Martie 2010
Nu puteti! Dreptul de folosinta viager nu poate fi retras! Doar beneficiarul acestui drept poate renunta (daca doreste) la el!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct - motiv anulare ContSters266112 ContSters266112 Buna ziua, Mama a primit de la bunica mea (mama ei - proprietar) prin act de vazare cumparare cu clauza de uzufruct acum cinci ani o casa. Nu este stipulata ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager sau contract de intretinere mihaela ramona mihaela ramona Buna ziua, Doresc sa iau in intretinere doi batrani, sot si sotie, contra apartament si as vrea sa-mi spuneti ce fel de contract este mai bun pentru ambele ... (vezi toată discuția)