ACCES GRATUIT
Sondaj IMAS
80% din populatie nu cunoaste modificarile aduse de noile Coduri
Un procent de 80% din populatie nu cunoaste modificarile aduse de proiectele noilor Coduri in materie penala si civila, conform unui sondaj de opinie realizat de IMAS, in perioada 20 aprilie-8 mai.
Articolul continuă mai jos
Transparency International Romania (TI) a prezentat joi primele date din sondajul privind opinia populatiei asupra modificarilor din noile Coduri in materie penala si civila, realizat de IMAS, pe un esantion reprezentativ.
Potrivit principalelor concluzii ale raportului “Gradul de informare a populatiei asupra modificarilor din coduri”, 80% din populatie nu stie care sunt modificarile codurilor, dar exista o mare dorinta de cunoastere .
Totodata, 82% din populatie considera ca trebuie sa fie consultati inainte de luarea deciziilor si 97% vor dezbateri in circumscriptii cu parlamentarii, inclusiv o mare parte dintre bucuresteni .
Sondajul releva faptul ca dezbaterile Ministerului Justitiei nu au avut nici o relevanta sociala (sub 1% din populatie a fost informata de catre aceasta institutie), iar mandatul societatii civile, dat de catre populatia Romaniei, este egal cu cel al Guvernului si Parlamentului, in privinta dezbaterilor si consultarilor pe legislatie.
In plus, raportul arata ca majoritatea informatiilor despre coduri sunt receptionate din media.
_______
Sondajul poate fi consultat integral aici.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (6)