Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Instanta sau politie - recuperare bani din vanzarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Instanta sau politie - recuperare bani din vanzarea unei masini

ma confrunt cu urmatoarea situatie:
anul trecut, aflandu-ma in spital cu probleme serioase de sanatate am dat unui nepot autoturismul pentru a fi expus si vandut intr-un parc auto cu mentiunea ca sa fiu prezent la intocmirea contractului de vanzare cumparare.Dupa un timp i-am cerut autoturismul dar nepotul a uitat sa ma anunte ca l-a vandut si urmeaza sa se intocmeasca vanzarea.De atunci nu mai este de gasit si refuza comunicarea.
INTAMPLATOR am gasit in trafic masina si am luat legatura cu cel care a cumparat-o .Acesta a recunoscut ca i s-a parut ceva in neregula ca i-a dat nepotului 7000 Euro pe ea ....dar el are o factura emisa de proprietarul masinii.S.C. ... srl de 10.000. (refuzand sa mi-o arate) si daca nepotul nu mi-a dat banii nu e problema lui.... mentionez ca masina a fost proprietatea unei fime vanduta unei persoane fizice cu factura si chitanta iar eu am cumparat-o prin contract de vanzare cumparare de la acea persoana. Conform documentelor masina este a mea dar ... e folosita de altcineva ...ce demersuri trebuie sa fac??? multumesc!
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa mergeti la politie sa formulati o plangere penala impotriva nepotului.
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va sustina in demersuri.
Va trebui sa anuntati si ca FURATA masina.
Buna ziua,

Actul de vanzare este fondat pe o cauza ilicita sau frauda, avand ca numitor comun reaua-credinta a partilor sau cel putin a a nepotului,care stia ca vinde un bun al altuia,motiv pentru care ar trebui sa cereti in instanta nulitatea contractului de vanzare cumparare si restabilirea situatiei anterioare.

Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va sustina in demersuri.

Numai bine!
Dar masina nu-i furata. Poate pe abuz de incredere sa se faca plangerea penala
Daca masina e pe numele dvs. puteti introduce o actiune in revendicare/posesorie (actiune la instanta civila). Nu inteleg, proprietarul maisnii e sc ..........srl sau dvs.?
multumesc si revin...nepotul doar a facilitat expunerea masinii la targ.... din cate stiu el nu a intocmit nici un contract de vanzare al autoturismului...l-a dat si a primit banii urmand sa se faca actele intre mine si cumparator. Cumparatorul sustine ca are o factura de vanzare a masinii de la S.C...SRL ,nu stiu cum a obtinut-o (pentru ca un duplicat ar fi avut valoare identica cu factura emisa catre persoana de la care eu am cumparat) ,daca e reala, ...iar veridicitatea acelei facturi ramane de demonstrat de organele competente...
Am fost la politie si mi s-a spus ca un bun mobil poate fi vandut si fara acte ,singura cale este o plangetre pentru abuz de incredere impotriva nepotului pe raza judetului unde a avut loc asa zisa vanzare .
masina a fost data de buna voie pentru expunere la vanzare. ultimul proprietar trecut in cartea masinii a fost s.c. ... srl. societatea a emis facura de vanzare catre o terta persoana de la care eu in baza unui contract de vanzare cumparare am cumparat masina.