avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate victor ursutiu

Activitate victor ursutiu

Răspuns la discuția rezerva succesorala
aceasta impartire mai este valabila pentru calculul rezervei?
- Un descendent – ½ din mostenire
- Doi descendenti – 2/3 din mostenire
- Trei sau mai multi descendenti – ¾ din mostenire
Răspuns la discuția rezerva succesorala
Joha a scris:

Fii defunctului au dreptul la rezerva succesorala daca le a fost incalcata prin testament. Ei pot cere reductiunea acestuia sau se declara de acord cu testamentul si nu cer reductiunea. Reductiunea poate fi ceruta pe cale amiabila la notar in cadrul dezbaterii succesiunii sau in instanta daca mostenitorii nu se inteleg. Actiunea in reductiune introduce in 3 ani de zile de la deces.


scuze dar nu inteleg foarte bine.
defunctul a cerut prin tesament ca un sfert din avere sa mearga la ce doi mostenitori la care le-a lasat prin testament, iar restul sa se imparta intre cei trei fii. In cazul asta, cum se procedeaza
Răspuns la discuția rezerva succesorala
Joha a scris:

Atunci astea sunt cotele. Fii defunctului ar fi avut fiecare o cota de1/3 ca mostenitori legali. Rezerva este jumatate din ce ar fi putut sa mosteneasca legal adica 1/3x1/2 = 1/6.


si in cazul in care mai sunt pe langa cei trei fii 2 mostenitori la care defunctul le-a lasat o parte prin testament?
Răspuns la discuția rezerva succesorala
Joha a scris:

Daca mostenitorii sunt fii decedatului , rezerva succesorala este de 1/6....depinde cine sunt mostenitorii . Exista si sot supravietuior?


mostenitorii sun fii decedatului si nu exista sot supravietuitor.
Răspuns la discuția rezerva succesorala
Joha a scris:

Art. 1088 NCC

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.




in cazul in care sunt 3 mostenitori?
buna ziu

cat este rezerva succesorala la data actuala

multumesc
Răspuns la discuția Impartire mostenire
Joha a scris:

daca bunicul dvs a decedat inainte de 1 oct 2011 atunci rezerva succesoarala este aceasta. Este posibil ca prin acel testament sa se fi incalcat rezerva succesorala.
Dvs sunteti unul dintre copii celor trei fii ai bunicului? Tatal dvs mai este in viata? Daca bunicul dvs a decedat de mai putin de un an meregti si dati declaratie de acceptare a mostenirii testamentare.


bunicul a decedat luna aceasta. Eu sunt copilul unuia din cei trei copii ai bunicului. Mama mea este in viata(fica bunicului)
Răspuns la discuția Impartire mostenire
Car3men a scris:

Probabil ca prin testamentul facut, bunicul a incalcat rezerva succesorala legala la care au dreptul copii prin lege.

Daca se va dovedi asta, in cadrul procesului, atunci se vor redistribui cotele de mostenire tinand cont de acest aspect.


din cate am citit eu pe net, rezerva descendentilor este:

½ atunci cand defunctul a avut un singur copil mostenitor
2/3 cand defunctul a lasat doi copii mostenitori
¾ cand sunt trei sau mai multi copii mostenitori.

asadar dupa parerea mea, practic tot cam un sfert din mostenire revine fiecaruia. am dreptate?
buna ziua. bunicul meu a decedat si in testamentul pe care l-a facut, a lasat totul impartit in parti egale intre cei trei copii ai lui si nepotul lui, adica eu. din cate se pare unul din copii lui vrea sa atace testamentul. va rog sa-mi spuneti ce poate obtine cel care ataca testamentul
multumesc
Răspuns la discuția contestatie PV circulatie
scuze pt. neatentie dar am descoperit ca pe procesul verbal agentul nu a trecut numele lui, iar in art.16 din OG 2/2001 spune ca este obligatoriu, iar conform art 17 se constata nulitatea procesului verbal in acest caz. singul loc unde si-a trecut numele este pe dovada de circulatie pe care mi-a dat-o.