avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate ionelstoica73

Activitate ionelstoica73

multumesc de raspuns

la ce fel de prejudicii va ganditi?terenul nu este cultivat ,au sapat ,au pus conducta si au astupat
au facut un camin de gaze de mari dimensiuni si au lasat deasura solului niste tevi care probabil au rol de aerisire
in fine fiind vorba de o suprafata de 1000mp cam o treime este afectat de aceasta conducta,ma refer ca daca as dorii sa construiesc ceva,conf legii actualecare spune ca constructia tre apmplasata la minim x m de conducta as pierde 1/3 din suprafata construibila
detin un teren intravilan care este traversat de conducta gaze de mari dimensiuni a distrigaz,lucrarea s-a efectuat anul trecut fara accordul meu,defapt mativand ca legea le permite sa executa astfel de lucrari
defapt au inlocuit un tronson de conduct lung de 12km care traverseaza si proprietatea mea la cativa metri de fostul amplasament al vechii conducte
ce parere aveti,pot castiga ceva in procesul ce intentionez sa-l deschid?multumesc
buna seara

va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatorul aspect
am avut un unchi care a decedat si a lasat mostenirea unei persoane printrun testament de legatar universal
azi am intrat in posesia unei copii al acelui testament si constat ca sunt enumerate bunuri mobile cat si imobile]
constat ca nu au trecut in acel testament 2 loturi de teren care se aflau in posesia decedatului...
nefiind trecute in testament iar eu fiind singurul mostenitor legal ,imi pot insusi legal acele 2 loturi de teren?
multumesc
Buna seara,

vreau sa va spun ca in vara lui 2009,unul dintre proprietari a incercat sa intabuleze partea lui si a primit nota de completare de la oficiul de cadastru,,,,,de atunci am incercat sa rezolvam aceasta problema si nu am reusit.
problema este ca solutia pe care noi am incercat sa o finalizam nu am ptut sa o ducem la bun sfarsit pe motiv ca unul din cei 5 nu si-a finalizat succesiunea pe acea bucatica de teren
solutia consta in refacerea plan parcelar (pe cheltuiala proprie )dar imi trebuie samnaturile celor 4 si nu reusesc din motiv ca unul, nu are succesiunea facuta si nici nu se grabeste sa finalizeze!
toata aceasta chestiune se datoreaza acelui expert care nu si-a facut treaba ,a dat dovada de incompetenta si superficialitate gresind expertiza tehnico-judiciara ce face parte integranta din sentinta definitiva si irevocabila.
oricum va multumesc de sfaturi
Buna ziua,

Multumesc de raspuns,este o varianata de lucru!cred ca am consultat vre-o 5 avocati si nici unul nu m-a incurajat,sugerat sa incerc pe 281.1.in urma cu 2luni am formulat si adresat instantei o cerere de indreptare eroare materiala pt indreptarea erorii privitoare la nr de parcela ce a fost trecut eronat.si s-a rezolvat!
credeti ca daca formulez o cerere de indreptre eroare mat conf art 281.1bine argumentata si avand in "spate"un raport de expertiza conf cu realitatea instanta o sa-mi dea raspuns favorabil?
o problema ar fi si faptul ca pe acel lot de aprox10hectare care are 5 proprietari sunt gresite dimensiunile lotului mare(cel de 10hectare)care in mod direct a dus la trecerea gresita a dimensiunilor celor 5 subloturi.
este suficient o singura cerere de indreptare eroare mareriala formulata de mine sau este nesesar ca toti cei 5 proprietari sa formuleze cerere individuala?
va multumesc!
situatia ce urmeaza sa o explic in cele ce urmeaza a aparut in urma unei hotarari definitive si irevocabile din noiembrie 2006
este vb de o succesiune finalizta in instanta in 2006.problema a aparut acum in 2009 cand am facut demersurile pt intabularea proprietatii mele.
in sentinta este si un raport de expertiza judiciara(parte integranta),problema este ca acum in 2009 s-a constatat ca shita lotului din raport nu corespunde cu realitatea,suprafat este ok,vecinii sunt ok numai ca dimensiunile laturilor lotului sunt altele(in schita raport lungime 820m;latime 112m)in realitate lungime 520x170(dimensiunile sunt aproximative,nu am retinut cu exactitate neavand documentele disponibile in momentul acesta)
cum intabulex acest lot,?oficiul de cadastru mi-a respins lucrarea de intabulare...
va multumesc
nu am semnat absolut nimic si nici distrigaz nu mi-a cerut sa semnez ceva.raspunsul scris pe carel-am primit a fost ca trebuie sa aduc un plan cadastral semnat de oficiul de cadastru,tot in raspunsul lor atragea atentia ca in baza aurorizatiei nr.....emisa de...........lucrare este autirizata sa treaca peste lotul meu.poate ca cine a dat autorizatie de constructie nu a stiut faptul ca respectiva conducta pe parcursul ei traverseaza o proprietate privata.
acum avand extras de carte funciara si planul cadastral definitivat ce ma invatati sa fac!zilele trecute am avut o discutie neoficila cu unul din proiectantii lucrarii si imi spune ca sansa de a obtine ceva este nula,ca la momentul cand eu am cerut intreruperea lucrarii nu aveam suficiente acte care sa dovedeasca limita proprietatii mele
ce trebuie facut?
va multumesc!!!
buna seara si multumesc de raspuns care este unul incurajator pt mine.cred ca tre sa angajez un foarte bun avocat.
problema este ca acea traversare imi afecteaza toata partea din fata a terenului(cea de la stada)conducta intra aprox 5 metri in profunzime intr-unul din capetele ternuli ajungand pana pa 20m la iesire.fiind vorba de o suprafata de 1060m2 dupa parerea mea toata suprafata ar fi compromisa!
va multumesc fff mult de raspuns
in urma cu aprox 2luni am observat ca in zona unde eu detin un teren intravilan se desfasoara o activitate de inlocuite si deviere a conductei de medie presiune a orasului,
am facut o sesizare scrisa la distrigaz in care sesizam faptul ca imi este incalcata proprietatea fara accordul meu.
nefiind intabulat acel teren am contactat un expert topo care mi-a intomnit un plan cadastral pt a fi pus la sesizare(nevizat de oficiul judetean de cadastru)
raspunsul celor de la distrigaz a fost unul in care imi cerea un plan cadastral vizat de oficil de cadastru si abia apoi sunt dispusi sa vorbim
pana ce eu am reusit sa intabulez acel teren lucrarea de inlocuire retea conducte,vane a fost terminata
zilele trecute am intrat in posesia plan cadastral vizat de oficiu care este indentic cu cel depus de mine in prima faza
ce parere aveti dvoastra,am vre-o sansa de a obtine despagubiri?
ce imi sugerati sa fac?
va multumesc!
Sentinta definitiva si irevocabila ionel
17/08/2009 18:11
in urma sentintei definitive si irevocabile am obtinut o suprafata de 4.5 hectare dintr-o suprafata de 9.5 hectare.eu reprezint persoanele care detin suprafata de 4.5(sunt in numar de 3 persoane)restul de suprafata fiind al altor 2 persoane.problema a aparut acum cand ne-am hotarat sa facem cadastrul.raportul de expertita ce face parte integranta din sentinta a fost facut total gresit.de exp in raport avem urmatoarele dimensiuni;lungime total lot 840m;latime=112m.din planul parcelar scos astazi de la primarie avem urmatoarele dimensiuni;lumgime 526m;latime=167m.ca suprafata totala este corect ,adunate ies 9.5hectare dar ca dimensiuni........mentionez ca sentinta definitiva s-a dat in 2006si ca in 2007 una din cele cinci parti a facut la instanta o cerere inregistrata motivand art 281 cod procedura civila de indreptare a erorii materiale strecurata in sentinta din 2006.instanta a considerat ca inadmisibila si a respins cererea.cum trebuie sa procedez pt indreptarea acestei erori?tot astazi am trecut pe la inginerul expert si mi-a recunoscut ca a gresit raportul,motivand ca primaria i-a pus la dispozitie cu totul si cu totul alte documente.sa ma indrept impotriva lui?
sau se poate ajunge la o intelegere pe cale amiabila intre cele cinci parti?
important de stiut ca una din cele 5 parti locuieste in america si nu este interesata de acest lot de teren si de aici imposibilitatea de a se reuni cele cinci persoane cu drepturi asupra lotului.va rog sa ma ajutati cu un sfat,o sugestie...
va multumesc