Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotararea definitiva si irevocabila poate fi atacata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotararea definitiva si irevocabila poate fi atacata dupa 3 ani...

situatia ce urmeaza sa o explic in cele ce urmeaza a aparut in urma unei hotarari definitive si irevocabile din noiembrie 2006
este vb de o succesiune finalizta in instanta in 2006.problema a aparut acum in 2009 cand am facut demersurile pt intabularea proprietatii mele.
in sentinta este si un raport de expertiza judiciara(parte integranta),problema este ca acum in 2009 s-a constatat ca shita lotului din raport nu corespunde cu realitatea,suprafat este ok,vecinii sunt ok numai ca dimensiunile laturilor lotului sunt altele(in schita raport lungime 820m;latime 112m)in realitate lungime 520x170(dimensiunile sunt aproximative,nu am retinut cu exactitate neavand documentele disponibile in momentul acesta)
cum intabulex acest lot,?oficiul de cadastru mi-a respins lucrarea de intabulare...
va multumesc
ionelstoica73 a scris:
situatia ce urmeaza sa o explic in cele ce urmeaza a aparut in urma unei hotarari definitive si irevocabile din noiembrie 2006
este vb de o succesiune finalizta in instanta in 2006.problema a aparut acum in 2009 cand am facut demersurile pt intabularea proprietatii mele.
in sentinta este si un raport de expertiza judiciara(parte integranta),problema este ca acum in 2009 s-a constatat ca shita lotului din raport nu corespunde cu realitatea,suprafat este ok,vecinii sunt ok numai ca dimensiunile laturilor lotului sunt altele(in schita raport lungime 820m;latime 112m)in realitate lungime 520x170(dimensiunile sunt aproximative,nu am retinut cu exactitate neavand documentele disponibile in momentul acesta)
cum intabulex acest lot,?oficiul de cadastru mi-a respins lucrarea de intabulare...
va multumesc

Buna ziua,
Dupa opinia mea puteti introduce in instanta o actiune pentru "indreptare eroare materiala" argumentand cererea cu datele din sursa pe care o aveti in legatura cu "dimensiunile din realitate" (eventual o expertiza topo-cadastru extrajudiciara).
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Buna ziua,

Multumesc de raspuns,este o varianata de lucru!cred ca am consultat vre-o 5 avocati si nici unul nu m-a incurajat,sugerat sa incerc pe 281.1.in urma cu 2luni am formulat si adresat instantei o cerere de indreptare eroare materiala pt indreptarea erorii privitoare la nr de parcela ce a fost trecut eronat.si s-a rezolvat!
credeti ca daca formulez o cerere de indreptre eroare mat conf art 281.1bine argumentata si avand in "spate"un raport de expertiza conf cu realitatea instanta o sa-mi dea raspuns favorabil?
o problema ar fi si faptul ca pe acel lot de aprox10hectare care are 5 proprietari sunt gresite dimensiunile lotului mare(cel de 10hectare)care in mod direct a dus la trecerea gresita a dimensiunilor celor 5 subloturi.
este suficient o singura cerere de indreptare eroare mareriala formulata de mine sau este nesesar ca toti cei 5 proprietari sa formuleze cerere individuala?
va multumesc!
Rezolvati-va problema Dvs.
Anuntati ANCPI ca lotul mare (parcela cadastrala) este eronat masurata.
Cazul este frecvent.
Succes.
Buna seara,

vreau sa va spun ca in vara lui 2009,unul dintre proprietari a incercat sa intabuleze partea lui si a primit nota de completare de la oficiul de cadastru,,,,,de atunci am incercat sa rezolvam aceasta problema si nu am reusit.
problema este ca solutia pe care noi am incercat sa o finalizam nu am ptut sa o ducem la bun sfarsit pe motiv ca unul din cei 5 nu si-a finalizat succesiunea pe acea bucatica de teren
solutia consta in refacerea plan parcelar (pe cheltuiala proprie )dar imi trebuie samnaturile celor 4 si nu reusesc din motiv ca unul, nu are succesiunea facuta si nici nu se grabeste sa finalizeze!
toata aceasta chestiune se datoreaza acelui expert care nu si-a facut treaba ,a dat dovada de incompetenta si superficialitate gresind expertiza tehnico-judiciara ce face parte integranta din sentinta definitiva si irevocabila.
oricum va multumesc de sfaturi