Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legatar universal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legatar universal

buna seara

va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatorul aspect
am avut un unchi care a decedat si a lasat mostenirea unei persoane printrun testament de legatar universal
azi am intrat in posesia unei copii al acelui testament si constat ca sunt enumerate bunuri mobile cat si imobile]
constat ca nu au trecut in acel testament 2 loturi de teren care se aflau in posesia decedatului...
nefiind trecute in testament iar eu fiind singurul mostenitor legal ,imi pot insusi legal acele 2 loturi de teren?
multumesc
Daca legatul era universal, inseamna ca legatarul a mostenit sau trebuia sa mosteneasca intreaga masa succesorala, daca sunt enumerate bunurile inseamna ca era legat particular.
Si atunci aveti dreptul sa acceptati mostenirea pt ce nu e trecut in testament.
De unde ati concluzionat ca e legat universal? scrie acest lucru in testament? nu imi dau seama ce inseamna denumirea coroborata cu enumerarea bunurilor, nu prea se potriveste una cu alta, sau e universal sau e particular??
O fi legat universal?
O fi legat particular?
:-/
Greu de spus din cele scrise aici. Ar trebui vazut ce scrie exact in testamentul acela. Altminteri, orice am spune noi fara sa-l fi vazut, e ca si cum am alege intre cap si pajura.
romascanu, moderator
:)
daca acel testament este universal, da veti putea mosteni si cele 2 loturi despre care faceti vorbire, in schimb in situatia in care nu este vb de un testament universal, nu veti putea sa le culegeti si veti intra in concurs cu mostenitorii legali ai unchiului dvs.