avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Activitate ramona09

Activitate ramona09

buna ziua.as dori sa deschid un srl,am cateva amenzi in regim de circulatie{auto}imi pot cauza la deschidere?se poate refuza de la ORC deschiderea?
va multumesc frumos
Buna ziua.
Vreau sa imi deschid un magazin la mine in curte,cu produse alimentare.[paine,zahar,ulei,faina, sucuri e.t.c]
a] As vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuiesc?
b] De unde se pot elibera aceste acte?
c] Cati bani mi-ar trebui pentru aceasta afacere?
Va multumesc,si astept din partea dvs ajutor.
Va multumesc.
Buna ziua.
Vreau sa imi deschid un magazin la mine in curte,cu produse alimentare.[paine,zahar,ulei,faina, sucuri e.t.c]
a] As vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuiesc?
b] De unde se pot elibera aceste acte?
c] Cati bani mi-ar trebui pentru aceasta afacere?
Va multumesc,si astept din partea dvs ajutor.
Va multumesc.
Ozi buna.


Răspuns la discuția buna
ma interesasem la un agent rutier,cel care ma si ajutat de altfel sa formulez contestatia,si mi-a spus ca in cazul in care procesul depaseste cele 3 luni in care eu am permisul suspendat nu va mai trebui sa il predau.nu am mers la risc.va mentionez ca am primit in decursul lunilor 4-5 amenzi pentru neprezentarea talonului masinii si permisului de conducere si nu mi-a spus nimeni nimic,am fost data la verificat pe baza c.i si atata tot.nu am primit nicio citatie .nu am fost sunata desi am lasat un nr de contact.asta este sistemul in romania :((eu asta nu stiu ce urmari au aceste fapte una peste alta(impreuna)?
Răspuns la discuția buna
in 27-01-2009 am avut un accident rutier,in care mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 90 zile,cu drept de examinare la 30 zile.Mi-au eliberat o dovada cu drept de circulatie 15 zile.Dupa aceste 15 zile am depus o plingere(contestatie)la tribunalul sectorului5,de unde mi-au eliberat un certificat de grefa,cu care am putut ridica permisul de la udriste,pentru aputea circula pina la finalul procesului inceput de mine la judecatorie.In data de 04-02-2009 mi-au respins cererea(plangerea),dar nu am fost anuntata ca trebuie sa predau permisul de conducere.In tot acest timp pana pe 30-07-2009 eu am circulat timp in care am primit si amenzi contraventionale,fiind data la verificat,si am corespuns conform datelor.In data de 30-07-2009 am avut un alt accident rutier mi-au retinut permisul de conducere si mi-au dat dovada valabila pt 15 zile.dupa aceste 15 zile am mers la parchet sa prelungesc dovada,procurorul mi-a admis cererea respectiva.M-am prezentat la udriste pt a-mi stampila dovada si nu s-a putut deoarece eram in baza de date cu permisul suspendat si nepredat.am mers am legalizat sentinta judecatoreasca pt a incheia acest caz.Intrebarea mea este:Ce repercursiuni pot avea aceste 2 cazuri asupra mea?Imi pot anula permisul de conducere?
Ce masuri pot lua pentru a demara procedurile necesare pentru a grabi perioada de retinere? Va multumesc
Discuție buna
In data de 27-01-2009,am avut un accident rutier pentru neacordare de prioritate,in care mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 90 zile.am facut contestatie dupa 15 zile si am ridicat permisul de la udriste.instanta mi-a refuzat plangerea,dar nu am stiut ca aceasta trebuie legalizata si ca trebuie predat permisul de conducere cu drept de examinare.Acum 3 saptamani am avut un accident,mi sa dat dovada de 15 zile.insa cand am vrut sa o prelungesc nu sa putut din cauza nelegalizari acelui comunicat(sentinta).Ce urmari pot avea asupra mea aceste 2 suspendari?Se poate anula permisul de conducere?
cum pot proceda?
Va multumesc