avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate nanna

Activitate nanna

Salutare!

Eu una zic sa aveti atasat la factura certificat de urbanism sau extras de carte funciara din care reiese daca terenul este agricol extravilan sau intravilan.
Dca este extravilan=neconstruibil. Nimeni nu-ti da autorizatie de construire decat daca terenul este intravilan (scos din circuitul agricol).
Asta este parerea mea. Eu asa am facut. Cei de la finante au nevoie de bani. Unde tine...tine. Unde nu....gasim solutii si pentru ei.
O seara buna tuturor!
Salut!
Eu am o vanzare maine dimineata la prima ora. Nu stiu daca intre timp s-a modificat, dar, cand am cumparat terenul era arabil. Acum nu pot decat sa astept ziua de maine si sa vad extrasul de carte funciara. Am fost anuntata in aceasta seara de tranzactia ce urmeaza. Daca atasez la factura extrasul de carte funciara din care sa rezulte ca este arabil(Doamne ajuta sa fie asa!) , este suficient? Sau ar trebui sa cer si un certificat de urbanism?
Multumiri!!!
Buna ziua!

Societatea la care lucrez este srl. S-a infiintat un sa la care acest srl este actionar cu 75%. Actionar la restul de 25% este tot un srl.V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu o monografie contabila privind inregistrarile contabile atat pentru srl cat si pentru sa (pentru constituire)

Multumiri!
Buna ziua!

V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarele:
societatea la care lucrez, s-a asociat cu o alta societate prin ctr de asociere in participatiune.
S-au facut cumparari pentru aceasta asociere si pe o firma si pe cealalta. In contract scrie ca cealalta societate se va ocupa de contabilitatea asocierii. Eu cum ar trebui sa inregistrez cumparaturile facute de firma mea? Si ce documente sa-i dau celui care tine contabilitatea? Stiu ca se lucreaza cu decont si ca participa ambele societati si la profit si la pierdere. Daca ma poate ajuta cineva.

Multumiri !