avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1382 soluții astăzi
Forum Activitate valscu

Activitate valscu

Răspuns la discuția Acordul vecinilor pentru PFA
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Acordul vecinilor pentru PFA
Am intrebat pentru ca am cunostinte care si-au facut PFA in 2008 si lor le-a trebuit doar declaratia indicata in postul anterior. Depinde cumva de activitatea aleasa sau este interpretabila aceasta lege 359 si decizia o ia strict persoana careia ii depui actele (voi ramane si angajat cu norma intreaga pe un domeniu industrial, ce nu se poate desfasura in conditiile oferite de un apartament)?
Speram sa se poata doar cu acea declaratie pe propria raspundere pentru ca sunt in litigiu cu doi dintre vecini (si nu din vina mea) si sincer nu sper sa le obtin aprobarile.
Buna ziua,
Imi puteti spune daca am nevoie obligatoriu de acordul vecinilor/asociatiei pentru infiintarea unui PFA in apartament la bloc sau este suficienta declaratia pe proprie raspundere ca nu voi desfasura deloc activitati la sediul declarat ( [ link extern ] )
Eu asa inteleg citind acest ordin (1.355C/2009) care face unele modificari in legea 359/2004 la art 15. ( www.avocatnet.ro/content/art... .
Răspuns la discuția CASS pentru PFA cu norma fixa
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Trebuie sa-mi fac PFA si am ales ca si coduri posiblie 3312, 3313, 3319, 3320, 9511 . Imi puteti spune daca vreunul din codurile CAEN alese se incadreaza in categoria cu norma fixa de venit? Multumesc.
Răspuns la discuția CASS pentru PFA cu norma fixa
Voi fi pe norma de venit, fara contabilitate iar norma din tabel este de 6000. Voi plati deci 5.5% din norma de 3000 (injumatatita?) plus 5.5% din diferenta de la 3000 la 12000 (voi incasa doar acele facturi de 1000 ron/luna)? Sau la plata CASS nu se considera norma injumatatita?
Sunt destul de dese cazurile in care firma te obliga sa-ti faci PFA, ramanand in acelasi timp si angajat la ei cu norma intreaga (dar cu salariul mult mai mic) ca sa-ti plateasca pe PFA restul de salariu. Astfel firma nu mai plateste si impozitele aferente ci numai TVA-ul facturii emise catre PFA. Este bine de stiut ce impozite (in afara de cel de 16%) mai intervin, ca sa fie trecute in contract.
Buna ziua,
Sunt nevoit de firma la care lucrez sa-mi fac PFA, ramanand si angajat cu norma intreaga. Am ales pentru PFA varianta cu norma fixa (sa zicem ca norma initiala este de 6000ron/an dar fiind si angajat ea devine 3000ron/an).
Intrebarea mea este: daca primesc de la firma la care lucrez facturi de 1000 ron/luna, acel procent de 5.5% pe care trebuie sa-l platesc anual pentru CASS este din cei 6000 ron, din 3000 ron sau din totalul facturilor incasate anual (12000 ron)? Multumesc.