avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin87

Activitate Sorin87

Va multumesc foarte frumos domnilor mnoceanu si freeelis pentru raspunsurile date , m-am elucidat si eu acum si raman la ideea de a nu face nici o contestatie juridica pentru ca nu are rost...dovezi palpabile nu am ca am stat peste program , ca m-a concediat fara drept ,ca nu am putut reveni la munca .. si chiar daca ar fi un raspuns favorabil din partea instantei castigul meu de cauza va fi mic avand in vedere contractul meu de 4 ore. Nu vreau sa mai am vreo legatura cu acest angajator avand in vedere ca eu mi-am indeplinit sarcinile fara doar si poate in firma ... ideea e sa nu-mi faca vreo problema aiurea si degeaba pentru ca omul chiar are probleme psihice banuiesc .
Nu ma pot prezenta la munca deoare sediul firmei e la angajator acasa , firma are 3 angajati deci nu e o firma mare. Am incercat sa iau legatura cu el dar nu se poate , la telefon nu raspunde si nu ma pot duce la el acasa asa pentru ca oricum nu ma va primi.

Sigur asta mi se va pregati , ca eu am lipsit de la munca nemotivat ceea ce e o minciuna deoarece el a zis sa plec si nu aveam ce sa fac ulterior refuzand sa ia legatura cu mine in vreun fel. Intrebarea mea ar fi daca iese cum vrea el ... ma va afecta pe mine in viitor in ideea unei anagajari in vreun fel aceasta cercetare disciplinara si ce mai zice el acolo in minciunile lui ?
Am inteles dar imi puteti spune din cine este formata aceasta comisie ? Sau daca ma trece absent nemotivat si sa zica ca asta e motivul? Oricum ca decizia sa fie in regula trebuie semnata de mine nu?
Se pare ca problema sta in felul urmator .. Mi-a spus sa ma duc acasa ca nu mai are nevoie ..ma rog ,eu i-am spus sa-mi dea decizia de concediere a refuzat neavand un motiv real pentru ea. Acum ma trezesc ca i-a spus cuiva ca ma astepta in 5 zile la munca daca nu imi desface cartea de munca cu ""i dupa spusele lui . Pe mine nu m-a anuntat nimic , la telefon nu raspundea ... Mai exista asa ceva cu litera "i" si chestii ?
Da , va multumesc frumos pentru raspunsuri ! Am discutat astazi cu cineva de la firma si vroia sa-mi propuna ca pe decizie sa scrie " cu acordul ambelor parti" si am refuzat categoric. A spus sa discute cu , contabilul si imi spune Sigur cauta un motiv cum ar fi abatere disciplinara grava.
Ideea e ca m'a trimis acasa, ca sa spun asa ...ce hartie ar trebuie sa primesc , si daca inventeaza un motiv la cererea de concediere care nu e adevarat .. pot face o reclamatie la ITM sau ceva de genul ?

Plus ca nu mi s-a acordat nici un preaviz nimic. Si daca ar fi asa e obligatoriu sa stau in preaviz , avand in vedere ca sunt trecut trecut la 4 ore cu un salariu de 322 lei ? Sigur ar tinde sa respecte contractul tocmai acum ...
Buna ziua , am si eu niste intrebari daca m-ati putea ajuta.
Se da un angajator de regula neserios , un program de 11-12 ore pe zi de luni pana sambata. Ideea e ca ni s-a spus ca programul e de la 8-17 iar ce se depaseste se plateste, doar ca asta cu platitul sau macar o zi libera in contul orelor suplimentare nu s-a intamplat nici o data ! Dupa 1 an si ceva de accept tacit si mici discutii am refuzat sa mai lucrez ore peste program daca nu mi se plateste iar angajatorul mi-a spus " Esti liber atunci " . Plus ca suntem trecuti la 4 ore :) ..iar el ne tinea in medie 11 ore. La ce sa ma astept din partea concedierii lui , in baza carui articol poate invoca motivul si ce pot sa fac !

Mersi !
Răspuns la discuția Somer , angajat ..somer ??
Nu ca mi-ar fi frica de ceva la intrebarea cu revisal .. doar ca ma gandeam ca firma care urmeaza sa angajeze pe cineva poate verifica prin revisal la ce firme a mai lucrat respectivul cat etc. Iar eu as avea 2 tentative de angajare sa zic asa de cate 1 luna si s-ar vedea urat , ar fi sceptici etc ... Deci un angajator in revisal poate vedea doar pe proprii angajati in firma lor nu ?

Buna ziua , am si eu niste intrebari la voi daca ma puteti ajuta.
Am fost somer incepand cu luna martie .. in mai m-am angajat la o firma pe perioada determinata de 1 luna apoi am terminat perioada si am reluat somajul. Numai ca acum m-am angajat iar la o firma pe perioada nedeterminata cu data de ieri iar problema mea este ca nu as dori sa raman la aceasta firma din varii motive.

1. Mai pot relua somajul daca nu ma mai duc la aceasta firma?
2.Urmatorul angajator care va fi la mine de exemplu va vedea acest istoric al meu in revisal de exemplu daca plec acum de la aceasta firma?
2.Cum ar fi bine sa procedez daca vreau sa plec acum , trebuie sa stau in preaviz obligatoriu chiar daca nu vreau salariu nimic ??
Dupa cum scrie si in titlu as dori sa stiu unde ma pot interesa sa vad daca mi-au fost platite C.A.S , la somaj .. pensie ..etc