avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate ameliee

Activitate ameliee

Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce suma aferenta raportului zilnic inregistrez in contabilitate atunci cand s-a "batut", din greseala, un bon fiscal cu o suma foarte mare si nu a fost anulat in timp util. In totalul raportului zilnic este cuprinsa si aceasta suma uriasa, iar in declaratia 4200 aceasta va fi ,de asemenea, cuprinsa.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti in ce conturi se inregistreaza o factura ce reprezinta gazon sintetic in vederea inlocuirii celui vechi.
Mentionez ca gazonul vechi, care a fost indepartat total, a fost inregistrat impreuna cu celelalte cheltuieli privind amenajarea terenului de minifotbal si a fost supus amortizarii.
Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce randuri din declaratia unica se completeaza pentru declararea voucherului pentru bicicleta si daca se poate depune si la ghiseul administratiei financiare.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pentru a inregistra o asociatie sportiva in Registrul entităților/unităților de cult la ANAF, in vederea primirii a unor sponsorizari, si daca exista un termen de inregistrare.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca in cazul inregistrarii gresite in contabilitate a unui bon fiscal emis corect, avand ca rezultat diminuararea sumei inscrise in bonul fiscal, cum se procedeaza pentru corectarea notei contabile ?
Acest bon a fost emis in luna decembrie 2018 si afecteaza venitul cat si TVA- ul lunii decembrie.

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce documente trebuie atasate in zip-ul declaratiei/notificare privind situatia aparatului de marcat electronic F4105.
Multumesc!
Răspuns la discuția TVA chirie spatiu automat cafea
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa m-am gandit si eu. Multumesc frumos!
Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti cum sa procedez in urmatorul caz:
codul CAEN al societatii noastre este 9311, activitati ale bazelor sportive. Eliberam facturi cu 5% TVA pentru activitatea de inchiriere terenuri de sport, dar pentru facturarea unei chirii a unui automat de cafea, folosesc TVA -ul de 5% sau 19%?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Trebuie sa ii platim 24 de luni drepturile salariale si daca a intrat imediat dupa reangajare in concediu de odihna, concediu aferent celor 24 de luni cat a durat procesul, trebuie sa ii dam si drepturile banesti pentru acest concediu separat? Daca se poate si un articol din lege. Multumesc!
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: un salariat a castigat procesul cu angajatorul si a fost reintregrat si platite drepturile salariale pentru ultimii 2 ani. Dupa reintregrare salariatul a revendicat si cele 40 de zile de concediu de odihna de care nu a beneficiat in cei 2 ani.

Intrebarea mea este: cum se plateste concediul de odihna in acest caz, intra in drepturile salariale ale celor 2 ani la care se refera concediul de odihna, sau se platesc pe stat plata pe perioada de concediu de odihna dupa reintegrare?

Multumesc anticipat!