avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate Patru gena

Activitate Patru gena

Răspuns la discuția hotarare de demolare
Va multumesc pentru ajutor si pe viitor voi incerca sa va tin la curent cu actiunile pe care le voi demara.
va urez multa sanatate
Gena
Buna ziua,
Multumesc tuturor pentru raspunsuri . Nu am comunicat pana de curand pe forumuri si acum imi dau seama cat sunt de utile . Mai aveam putin si faceam o depresie ( mai ales cand am vazut cat e amenda maxima pentru construirea fara autorizatie )dar raspunsurile voastre mai m-au linistit.
Insa am ramas cu un mare semn de intrebare referitor la problema de mai jos:

In 1998 am cumparat un teren de numai 40 mp pe care se aflau ruinele ( cativa stalpi ) ale unei case arse. In anul urmator am construit pastrand suprafata la sol a casei initiale dar ne-am mai inaltat si cu un etaj, dar fara sa solicitam autorizatie de constructie. Acum vecinii ne-au anuntat ca ne-au facut reclamatie,ca ar fi venit control de primarie dar nu ne-au gasit acasa .
Noi nu am gasit nici o instiintare in cutia postala. Intrebarea este : ne mai pot amenda ? Mai exista inca termenele de prescriptie?

1. Din cate am inteles de la voi nici o institutie nu ne mai poate amenda , atata vreme cat contraventia infaptuita in 1999 s-a prescris. E adevarat?
2. Exista posibilitatea ca vreo institutie sa obtina impotriva noastra o hotarare de demolare?
3.Voi angaja un avocat , care sa alega prin ce cale judiciara sa ne obtina dreptul de proprietate pentru constructia deja existenta si dupa aceea voi incerca sa intabulez . Daca se vor infaptui aceste lucruri inseamna si ca nu voi mai avea nevoie de autorizatie de constructie in fata controalelor (mai ales ca la terenul meu de 40 mp cred ca oricum nu as avea sansa sa o obtin)?

Multumesc din suflet si ma bucur ca existati !

Gena

Multumesc frumos pentru raspuns.
Daca ma mai puteti ajuta cu cateva lamuriri v-as ramane indatorata.
Banuiesc ca nu pt merge pe calea administrativa deoarece documentele enumerate , probabil, ca nu se pot obtine in situatia in care terenul meu are doar 42 mp.
Atunci ar trebui sa aleg calea judiciara:este riscanta vreuna din variantele enumerate de dvs. la calea judiciara? Exista riscul sa ma aleg cu hotarare de demolare in urma vreunei actiuni?

Va multumesc
O zi buna
Constructia a fost finalizata de peste sapte ani. Tot de sapte ani platim la Administratia financiara impozit pe suprafata actuala a casei.
Am inteles de la dvs ca ar trebui sa intentam actiune in justitie pentru constatarea existentei constructiei . Am sunat singurul avocat pe care-l cunosc si mi-a sugerat accesiunea. Insa tot pe acest forum am citit ca au fost oameni care au cerut accesiune si s-au ales cu hotarare de demolare.
Pe de alta parte autorizatie nu pot obtine deoarece suprafata terenului este de doar 42 mp.
Ce parere aveti exista vreo cale de a intra in legalitate?
Buna ziua,

In 1998 am cumparat un teren de numai 40 mp pe care se aflau ruinele ( cativa stalpi ) ale unei case arse. In anul urmator am construit pastrand suprafata la sol a casei initiale dar ne-am mai inaltat si cu un etaj, dar fara sa solicitam autorizatie de constructie. Acum vecinii ne-au anuntat ca ne-au facut reclamatie,ca ar fi venit control de primarie dar nu ne-au gasit acasa .
Noi nu am gasit nici o instiintare in cutia postala. Intrebarea este : ne mai pot amenda ? Mai exista inca termenele de prescriptie?

Multumesc
Gena
Buna ziua,

Locuiesc pe o stada neasfaltata din sectorul 5. Sesizari la Primarie in vederea unor raspunsuri referitoare la asfaltare au fost facute la initiativa unor cetateni cu simt civic din celalalt capat al strazii, prin semnarea de catre toti locatarii a unui memoriu.
Problema este ca, peste drum de casa mea , intr-un spatiu dintre doua case (care nu stiu cui apartine) se afla un munte de gunoi si-mi pare rau ca toti vecinii din acest capat de strada dau dovada de indolenta si nesimtire si nu vor sa se implice.
Nu pot sa va descriu focarul de infectie de pe strada Cainii catorva vecini (desi pot spune ca sunt vagabonzi odata ces sunt lasati liberi pe strada) aduc in permanenta pampersi si pungi cu gunoi pline de viermi in fata portiii
Am facut o sesizare online la Garda de mediu si am inteles dintr-o discutie telefonica cu acestia ca vor veni impreuna cu primaria sa constate faptele.
Intrebarea mea este:
1. Ce alte institutii pot fi sesizate cu privire la gunoiul de pe strada.
2.Cum pot afla daca primaria are in vedere asfaltarea
Multumesc