avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate maria 33

Activitate maria 33

De ce va mira ? Cat a fost inca la noi,stranepotii mei vor platii dobanzi la o banca ...Va dati seama inca la ....cat va plati Romania?in viitor?
Acuma asta e,noi cunoastem mai multe...fonduri au primaria din imprumuturi de la o anumita banca...si aceste fonduri se duc pe piatra cubica (granit de 2-3cm) iar cel vechi, tare de 8-10cm sa scos si sa dus....in alta tara,probabil...deci fondurile nu sunt ptr. noi...chiriasi.
Apropo,bine ca nu mai e fostul ca nu aveam acces in audienta sub nici o forma,dupa cum vedeti si in ziua de azi....nu comunica...asa a fost si in trecut...nu am auzit vreo persoana sa fi fost primita in audienta si sa discute cu dansul.
Acuma va voi tine la curent sa vad ce raspunsuri primesc...
Va multumesc mult...
Orice sfat e binevenit.
Da,am inteles drepturile si va multumesc mult.
Maine o sa depun o sesizare de rambursare a sumelor platite in urma sparturii tevii,cu facturile pe lunile cand am platit solidara toate pierderile precum si o sesizare ca proprietarul respectiv mia interzis accesul la apa pina nu inlocuiesc teava.
Nu stiu daca proprietarul o sa recunoasca acest lucru ca martori nu sunt...dar macar locatorul meu,primaria sa ma racordeze la loc.
O sa mentionez in scris ca sunt probleme cu canalele de colectare ale imobilului si cand vin ploile mari suntem inundati continuu.
La noi,primaria a cam vandut tot,dupa cum stiti si actualul presedinte a mai mostenit cate ceva...deci banuiesc ca ati ghicit orasul,la final nu pot banui ce patrimoniu mai are dar raspunsul cu nu avem fonduri al auzim din 1980 incoace continu,iar cand a fost vorba de obligatii de intretinere a imobilui pe parte exterioara,raspunsul a sunat cam asa dar cu alte cuvinte... "aveti 100 oblicatii contractuale si un singur drept,cel de a respecta cele o suta de obligatii " si daca nu va convine sa cerem rezilierea contractului ca se accepta instant.
Va multumesc mult...
Orice sfat e binevenit...
Contractul de furnzare este incheiat intre SC Apa Canal SA si un fost locatar (decedat).
Toti au contoare de apa, DOAR eu nu mai am...deoarece mia interzis sa ma mai racordez pina nu inlocuiesc toata teava ( bineinteles,ramificatia de plumb din curte ) cu teava de plastic,lucru ieftin dar din pacate nul pot face deoarece,dupa cum am mai spus,zona istorica,casa monument istoric,lipsa planuri apa/canal....etc.
Momentan,un vecin " perete in perete " cu mine mia tras de la el o conducta de plastic prin casa si ma racordat la instalatia dansului de apa...si ai platesc 12mc dinsului lunar si este f f multumit deoarece eu aveam ceas C si dansul are A .
Nu cred ca pe primarie (locatorul nostru) o sa o intereseze contorizarea surselor de apa (wc)....ca in multe alte cazuri va spune sa rezolvam pe plan local.
Oricum sfaturile Dvs. mau ajutat enorm de mult sa inteleg ce si cum,avind in vedere ca exista viitoare probleme cu cele 2 canale colectoare din imobil,(pluvial si wc trebuie facute altele deoarece se infunda mereu) iar cand am contactat verbal bineinteles, reprezentantul de sector al locatorului (care ne incheie contractele) acesta nea spus verbal,ca noi,locatarii imobilului trebuie sa ne intelegem si sa achitam planuri,manopera si materile deoarece dansii NU au fonduri.Acuma macar stiu ca obligatia asta este a locatorului in cazul nostru.Scuze greselile de ortografie...
Multumesc mult...
Orice sfat e binevenit.
Prin rotatie,toti conlocatarii strang si merg si platesc apa la SC Canal SA.Persoana care la care am platit apa este un conlocatar proprietar.Acuma,toti conlocatarii " fac" apa 2-3 luni si o predau mai departe urmatorului apartament.
2 ani la rand am ' facut " apa si fiecare locatar ami aducea consumul de pe ceas si suma fixa aferenta,si eu ai dadeam un bon de mana ptr. suma/luna respectiva.Niciodata nu am vazut/citt ceasurile dinsilor.
Totdeauna au existat diferente intre consum si factura ( 30 - 50 lei ) pe care le plateam din buzunar numai ca sa fie bine si liniste deoarece prima data cand leam comunicat ca exista diferente au urlat la mine ca platesc doar ce au pe ceas.....sa nu insist,si miau trantit usa in nas.Timp e 2 ani nu a vrut nimeni sa preia sarcina respectiva pina la momentul cand am fost invatata sa motivez ca parasesc localitatea pe o perioada mai lunga si asa am scapat...
Cand eu le plateam dansilor todeauna ex.; la 12mc ami mai punea minim 4mc in plus...cica pierderi/diferente.In imobil exista 2 wc-uri (foste comune) care au fost cumparate de acestia si care nu au apometre,cand am insistat sa se monteze,au zis ca nu sunt necesare ca apa este oprita din robinet si ca wc-rile nu sunt folosite,la anumite petreceri ale proprietarilor unul din wc-uri e folosit 100% de invitati...acuma nu stiu sigur daca trag si apa...
In ani,am incercat de nenumarate ori sa obtin chitanta simpla (de mana) cu ce platesc...dar am obtinut numai refuzuri iar cand am insistat am obtinut si zbierate si injuii ca "la usa cortului",deoarece dansii nu au timp (sunt 2 proprietari = 2 famili a cate 2 membri pensionari) si daca numi convine sa fac tot timpul numai eu apa,asa ca mam lasat pagubasa.
Multumesc mult ca ma-ti ajutat sa inteleg ce si cum....sa va dea Dzeu sanatate.
Orice sfat ...e binevenit.

Ptr. utilizatorii Cyan si Ynocentta ;
Da,aveti mare dreptate,asa este ;
- E vorba de o teava din instalatia comuna iar apa este oprita din bransament (de la ceasul principal care alimenteaza coloana cu ramificatii)iar in cazul in care nu platesc si acum ,ultima pierdere,proprietarul (care a montat ultima mufa de compresie)ma va da in judecata cal tin fara apa.
Exista o ramificatie din care pleaca tevile catre apartamente iar cea cu probleme este teava care pleaca din ramificatie catre apartamentul meu (scuze de exprimarile anterioare).
- Contract de inchiriere avem pe perioada determinata care se reinoieste din 5 in 5 ani.

Multumita Dvs. acum am inteles ( si va rog sa ma corectati daca am inteles gresit );
- tevile din curte sunt comune si toti locatarii trebuie sa suporte partial pierderile.
- Trebuie sa depun o sesizare la primarie (locator) sa comunic defectul si dansii au obligati sal remedieze.
- In cazul in care nu sunt de acord sa suport singura ultima pierdere,si sunt data in judecata de prprietar/proprietari/etc. sunt sanse ca acestia sa beneficieze de hotarare nefavorabila.
Am inteles corect?


Ptr. utilizatorul Adam Grecu
Ptr. pierderile de apa nu am nici o chitanta deoarece la noi nu se dau chitante la plata apei ci banii se predau celui care ai strange si plateste factura la SC Apa Canal SA.La momentul cand am cerut chitante (de mana) pe sumele platite mi sa spus ca nu are timp sa le faca,asa ca...
Am doar chitante pe cele 2 mufe de compresie,respectiv 37 lei...

Multumesc tuturor...orice sfat e binevenit.



Ptr. utilizatorul Cyan;
- In contractul de inchiriere este mentionat :
" Chiriasul se obliga sa contribuie la cheltuielile ptr. iluminarea,incalzirea ,curatarea partilor si instalatiilor de folosinta comuna ,precum si la orice alte cheltuieli pe care legea le stabileste in sarcina lor "
- Da,aveam contoare individuale in locuinta (acuma eu nu mai am,dansii au toti).Consumul se ampartea functie de cat contoriza fiecare apometru ..
Contractul de furnizare al apei este cu SC APA CANAL SA.
Teava sa spart la circa 1.50m fata de pragul casei...avind an vedere ca coloana principala se afla la jumatatea curtii care are o latime maxima de 3,5m.
Din coloana principala pleca teava (sparta) care ami alimenta apartamentul.

Ptr. utilizatorul Ynoccenta;
- Nu am sustinut si nu sustin ca prejudiciul sa il suporte cel care a instalat piesa care a cedat si care a generat pierderea de apa... ci ma intreb ce sa fac daca schimb mufe la nesfarsit si se vor genera pierderi de apa pe care va trebui sa le platesc...
- Ma gandesc ca poate sa probeze ca instalatia apartine apartamentului meu deoarece numai pe acesta al alimenteaza...

Ar fi cam,ca la un bloc de apartamente pe plan vertical,adica coloana de apa principala iar racordul de alimentare cu apa care intra in apartament(rapit) se sparge pe partea dinspre coloana nu la intrarea in ceasul meu de apa....Scuze...nu stiu cum sa ma exprim...

Daca legea ma obliga sa platesc tot eu voi platii dar prin intermediul Dvs. as dorii sa stiu daca conlocatarii nu abuzeaza de nestiinta mea...ca sa scape dansii de anumite cheltuieli.
Multumesc frumos tuturor ...
Buna ziua,am urmatoarea problema si ca deobicei,apelez la bunavointa Dvs. in speranta unui sfat.
Locuiesc la curte comuna,sunt chirias al primariei (Urbana). Acest imobil este format din 5 apartamente din care 2 sunt detinute de proprietari si 3 de primarie.
Din teava comuna de alimentare cu apa a curtii ,sa spart (in curte) teava care alimenta cu apa apartamentul meu.
La final ...3 conlocatari au spus ca eu trebuie sa suport pierderea ca asa e legea...ok,am platit pierderea de 600 lei,+sapatura...,+instalator...si bomba la final unul din proprietari mia interzis sa ma racordez din nou (nu are rost detaliile deoarece = om rau ! ) miau taiat alimentarea(teava din curte catre apartament) si am platit si mufa de compresie (dop) + montare si gata....Ne mai fiind legata la apa...mufa (dopul) de compresie a cedat in pamant...si iarasi mau obligat sa platesc toate pierderile(265 lei)....bineinteles o alta mufa de compresie iar unul din proprietari a spus cai instalatorul de vina si a montat-o dinsul (proprietarul) gratis de data asta. Eee,dupa nici 2 luni = cedeaza ultima mufa de compresie montata de proprietar pe teava care numi mai alimenta apartamentul...si pierderi 685 lei pe care va trebui sa le platesc luna viitoare...si sincera ...nu mai am de unde sa ma creditez. deoarece banuiesc...ca aceasta poveste ...nu se va sfarsii prea curand si tot timpul va ceda mufa de compresie deoarece este pe o teava de plumb veche de vre-o 40 de ani.
Am cedat nervos si mam opus verbal platii iar proprietarul ( care mia montat mufa de compresie gratuity ) mia spus ca daca nu platesc ma da in judecata si ami va cere si daune suplimentare cai tin fara apa.
Acuma,nedumerirea mea este...asa spune legea ca daca teava din curte care alimenta apartamentul meu cedeaza tot timpul ... eu trebuie sa platesc....sau astia asi bat joc de mine?Luati va rog in considerare si faptul ca nu mai folosesc teava de peste 5 luni si nu se poate inlocui cu teava plastic deoarece casa este monument istoric,nu sunt planuri apa/canal si nu mi se accepta nici un fel de modificare/imbunatatire/conservare decat pe riscuri proprii cu amenzi foarte mari si chiar riscul de a fi evacuate de primarie daca incalc contractual de inchiriere.
Va multumesc mult...
Răspuns la discuția neclaritate - HELP !
Multumesc tuturor care ma ajuta cu un sfat.
Va multumesc mult.A-m citit legea,dar nefiind in materie,nu prea inteleg nimic.Daca e posibil,ajutati-ma cu un capitol,art.Va multumesc....Maria
Buna ziua,ma numesc Maria si locuiesc intr-un imobil cu chirie la stat,dar in acel imobil locuiesc si 2 proprietari care,abuziv consider eu,mi-au amplast diverse obiecte de-a lungul zidului apartamentului meu deteriorandu-mi tencuiala,zicandu-mi ca eu nu am drepturi ca chirias.Cineva mia spus car exista o lege care asigura o protectie zidului,adica pe un anumit metraj,nimeni nu poate folosi sau depozita nimic la zidul meu.Intrebarea ar fii,daca cunoasteiti si ma puteti ajuta cu nr. legii,suprafata mentionata in lege precum si faptul ca daca sunt chirias a-m aceleasi drepturi conform respectivei legi ca si proprietarii.Va mentionez ca in contractul de inchiriere platesc 28 de mp de curte si gradina,iar eu folosesc doar calea de aces intrare/iesire imobil.Va multumesc.Maria