avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian91

Activitate Lucian91

Buna seara din nou domnule Marian Iordache , tin sa mentionez ca sunt oarecum alaturi de dmv. pentru ca am fost cam in aceeasi situatie si v-am mai spus. Cu 40 - 45 de zile de ingrijiri medicale nu are ce sa va faca ,el trebuie sa dovedeasca ce si cum va cere, poate sa va ceara si 1 miliard , dar trebuie sa dovedeasca in fata Doamnei/Domnului Presedinte , de ce cere atatia bani si pe ce ! Este bun daca ati pregatit acele acte de vanzare,dar nu va grabiti , luati lucrurile cu calm si la rece , pe mine avocata mea m-a pus sa aduc caracterizari , de la administratorul blocului ( precum ca nu sunt scandalagiu , ca nu dau muzica la maxim,ca nu-mi deranjez vecini , etc .) , de la liceeu ( pentru ca atunci eram inca la liceu, caracterizare de la doamna Directoare precum ca sunt un baiat care nu chiulesc,ma inteleg bine cu profesorii si cu elevii , am rezultate bune la scoala, etc. ) , de la biserica ( precum ca sunt credincios si ca merg la biserica ... ) , toate aceste lucruri au ridicat imaginea mea, ca si cum as fii gresit si eu o singura data si nimic mai mult . Stima si mai astept mesajele dmv .
Răspuns la discuția acuzatie lovire
Stai linistit , daca nu ai fost tu faptuitorul ,adevarul va iesi la iveala , numai ca nu incerca sa minti , daca cunosti faptuitorul/faptuitorii , denunta-i si tu vei scapa. Nu incerca sa minti pentru ca incetinesti ancheta si minti organele si nu va fii in folosul tau deloc. Daca nu ai nici o vina , nu fii panicat , nu iti lua avocat de pe acum , stai fara grija si fii stapan pe situatie. Stima.
Răspuns la discuția Impacare vatamare corporala
Am citit mesajul dumneavoastra si am avut exact acceasi problema cu o vatamare corporala , intradevar eram minor aveam 17 ani si a avut 30 de zile de ingrijiri medicale , eu m-am ales cu o amenda penala in valoare de 10 milioane si platirea serviciului de ambulanta si zilele de spitalizare vre-o 20 de milioane , iar bani nu a vrut sa ia . Chiar daca aveti proprietati multe si el a aflat , ca aveti bani , nu are ce sa va faca ,el ce va cere ( cati bani ) trebuie sa ii justifice pt ceea ce ii cere , el poate sa ceara si 1 miliard ,dar in fata Doamnei/Domnului Presedinte ( Judecator / Judecatoare ) trebuie sa justifice banii pe care ii cere . Aveti tarie maxima si nu va lasati dus de nas , incercati o impacare amiabila si incercati sa ii oferiti vre-un banut , daca vedeti ca nu vrea nu insistati prea mult , nu se merita , pentru ca el e posibil sa ceara si mai mult decat ii oferiti , ganditi-va daca aveti un avocat catusi de putin bun , v-ar putea scoate cu maxim o suspendare . Sper ca v-am ajutat , daca doriti sa ma intrebati ceva legat de cazul pe care l-am avut eu puteti sa ma intrebati . Stima si mult noroc.
Răspuns la discuția Cazier - angajare
O sa ma duc sa scot un cazier , in fine . Multumesc tuturor pentru raspunsuri .
Răspuns la discuția Cazier - angajare
Deci sa inteleg ca abia dupa 3 ani pot sa dau la armata , dupa ce fac reabilitarea de drept ? ehh... asta este...
Buna ziua, in urma unei batai ,dupa proces , am luat amenda penala 10 mil. (vatamare corporala )
As vrea sa dau la armata anul viitor,dar nu stiu daca mai pot.Tin sa mentionez ca amenda imediat dupa ce am primito am si platito , in ziua urmatoare. Acum nu stiu ce sa spun , unele persoane zic ca se radiaza singura dupa 6 luni, altii zic ca tre sa fac nu stiu ce reabilitare si nu mai am aboslut nici o treaba , pot da unde vreau eu . Daca stie vreo cineva,rog sa imi spuna.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Amenda penala ...
ok , mersi mult :)
Nu am cunostinte vaste in Cp , dar nu cred , doar ca ai castigat tu niste premii el "te-ar vrea" sau "ar vrea sa iti capteze atentia" , poate ai o situatie financiara mai buna , poate te place nespus ,poate esti frumoasa, poate vrea sa te cunoasca si nu stie decat sa o faca intr-un mod numai care el il stie sau poate a fost pus de vre-o persoana sa te supere, gandeste-te bine ce faci , profitori si oameni cu "papagal" ( vorba de cartier ) sunt in toata lumea , poate daca vei continua sa nu ii dai importanta si sa nu il implici pe tatal tau sa nu faca vre-o prostie , fii sigur ca daca a iesit din puscarie nu a iesit cu creierul "limpede" poate sa decurga la niste lucuri care tie nici nu iti trec prin cap. Fii precauta si ai grija .
Răspuns la discuția Amenda penala ...
deci ca sa inteleg si eu ca reabilitarea sa fie completa si sa nu mai fiu patat , trebuie sa treaca 3 ani fara sa mai safarsesc o alta infractiune si ca nu prea as putea sa intru la politie,jandarmi , etc , daca nu am inteles corect sa ma corecteze cineva . Multumesc pentru raspuns Domnului Avocat Lucian.
Salut , poate unii va mai amintiti de topic-ul deschis anterior cu bataia mea , procesul s-a terminat si s-a sfarsit cu amenda penala (1000 RON , pentru Vatamare Corporala ) . as avea cateva intrebari :
1. Va fii vreodata stearsa din cazier aceasta amenda ? (ieri mi-a venit plic-ul acasa care scria ca de la 3 luni de la data care vine plicul acasa tre sa o platesc daca nu fac puscarie si ma duc mai incolo un pic sa o achit ) .
2. Pot sa dau la politie , jandarmi , pompieri , etc ?! (bineinteles acesta era visul meu acum nu stiu daca mai pot realiza asa ceva , cu toate ca mi-as dori mult ,cineva mi-a spus ceva de o reabilitare :) )

Multumesc anticipat.