avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate coca_ab

Activitate coca_ab

in luna octombrie am radiat firma,pentru anul acesta mai depun anul urmator declaratia 392 si 205 sau trebuie depuse acum ?
multumesc inca o data pentru promtitudine
va multumesc mult pentru raspuns,in consecinta nu-mi ramine decit sa platesc tot anul 2014 niste sume astronomice pentru mine si sa le recuperez abia in 2015 ?
LA DECLARATIA DE VENIT ESTIMAT PE 2014 AM GRESIT SUMELE ESTIMATE,VENIT,CHELTUIELI CU ADAUGAREA UNUI ,,0,,, SE MAI POATE RECTIFICA ACEASTA DECLARATIE,GRESEALA AM OBSERVAT-O CIND AM PRIMIT DECLARATIA DE IMPUNERE DE LA FINANTE ATRAGINDU-MI ATENTIA CA IMPOZITUL PE VENIT ESTE MULT PREA MARE PRECUM SI CASS DE PLATA LA VENITUL ESTIMAT. EU AM O INTREP.INDIVID.CU ACTIVITATE FOARTE MICA ORI PENTRU MINE REALIZAREA UNUI VENIT DE 120000 ESTE DE DOMENIUL VISELOR.VA MULTUMESC IN EVENTUALITATEA UNUI RASPUNS.
va rog sa-mi spuneti inafara de registrul jurnal de incas.-plati,ce registre sau fise mai trebuie sa intocmesc in contabilitatea mea.de asemenea va rog sa-mi spuneti trebuie sa justific (evidentiez)in vreun fel materialele si produsele medicale folosite in activitatea mea(stomatologie). VA MULTUMESC!
Discuție Documente vechi
rog o lamurire; am infiintat un CMI in luna februarie 2013,dar pentru infiintarea lui am facut multe demersuri cerute de lege (autorizatie colegiul medicilor,am cumparat materiale pentru viitorul cabinet) datate 2012.pot sa le inregistrez in registrul de venituri si cheltuieli acum cind am inceput activitatea? Multumesc
Răspuns la discuția concediu crestere copil
multumesc pentru raspunsul promt !
am avut o angajata care este in concediu de crestere a copilului pina in 28.04.2013., firma mea intre timp si-a suspendat activitatea pe o perioada de 3 ani,angajata ar vrea sa intre in somaj dupa aceasta data,dar eu ca firma cu activitatea suspendata cum procedez,ca ar trebui sa-i fac revenire si dupa aceea sa o dau in somaj,ori unde sa revina, sau poate sa intre in somaj fara revenire,va rog un sfat avizat.Multumesc
Răspuns la discuția scutire plata penalitati tva
multumesc din nou pentru atentia acordata,dar ceva imi scapa,deci datoria mea e mai veche decit 25 aug.2011,am achitat toata datoria principala,dobinzile si majorarile in suma de 1199 fara nici o reducere,iar din penalitatile de 1740 mi se reduce 738 lei.firma are activitatea suspendata din 01.08.2011,datoriile vin din 2010 si respectiv 2011.ce nu inteleg eu?din textul legii inteleg scutire de plata penalitati si 50%din dobinzi.ori doamna de la finante e rauintentionata ori e ceva ce imi scapa.mai exista vreo spewcificare in normele de aplicare pe care eu sa nu o stiu? multumesc din nou pentru rabdare
Răspuns la discuția scutire plata penalitati tva
multumesc pentru raspuns.vin cu o lamurire,am fost din nou la finante si am scos o fisa care spune asa:datorie principala 2800,majorari si dobinzi 1199,penalitati 1740 din care ma vor scuti cu 738 lei.explictia functionarei a fost ca datoria principala nu e mai veche de 25.01.2011,eu stiam ca sunt scutite de penalitati datoriile pina la 25.08.2011.cum spune legea?