avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate iozsi39

Activitate iozsi39

Buna dimineata.Haideti sa va spun ce mi-a raspuns Asociatia:"Asociatia de proprietari nu a dat nici un acord sau aviz pentru aceste modificari si nu are nici o competenta in solutionarea unor litigii aparute intre 2 proprietari,solutionarea unor astfel de litigii fiind de competenta instantei judecatoresti."Au mai spus ca au facut control la respectivul si au constatat ca a facut modificari la coloana principala cu agent termic.Nu mi-i se pare corect raspunsul dat.Ei trebuiau sa ia masuri contra vecinului ca a umblat la instalatie,si nu sa-mi respunda ca nu se pot baga intre cearta a 2 proprietari!Am dreptate?Am sa ma duc la Primarie si am sa fac o reclamatie impotriva Asociatiei.
In apartament am 3 coloane principale de incalzire.Toate sunt ingropate in perete.Asa au fost proiectate din constructie.In camera mica este o coloana din care se alimenteaza si vecinii care stau pe aceeasi scara.La coloana aceasta nu a umblat vecinul de jos pt.ca-si punea prea multi vecini pe cap.Asa ca a umblat la celelalte 2 de pe partea din fata,unde doar eu sunt bransat.Eu stau la etajul2.Dansul de-a lungul timpului a scos coloanele din pereti si tot a modificat la ele dupa bunul plac.Si-a tras prin apartament niste tevi groase ca piciorul si-si incalzea apartamentul.D-na de la asociatie nu-i spunea nimic si nici nu-l punea sa plateasca caldura.El a fost sef de scara.Acuma cred ca si-a facut ceva modificari prin casa si-l incurcau tevile.Ar fi trebuit sa sparga din nou peretii sa le ingroape din nou asa cum au fost din constructie.Dar era prea complicat pt.dansul si atunci le-a taiat.Nu stiu precis cum le-a legat de coloanele principale,dar am inteles ca a tras ceva tevi de pexal,de16mm!,si a pus ceva robineti.Robinetii sunt montati direct pe coloanele principale!Adica daca deschide robinetii am caldura,daca inchide robinetii nu am caldura!Pe coloana din bucatarie vine doar de vreo 36 grade.Pe cealalta vine cu otemperatura mai mare dar nu ca si in camera mica.Nu fac fata tevile de 16mm.Asa ca eu acum depind de el daca am caldura sau nu am!Asa a si mentionat intr-o discutie:-sa vin pe la el sa discutam ceva daca vreau sa mai am caldura!.Dupa ce a fost chemat la Politie sa dea explicatie pt.ce a facut,a inchis din nou caldura.Am doar in camera din spate,in celelalte nu mai am.De aerisit am tot aerisit.Am chemat si pe cineva de la Calor dar degeaba.Am mentionat la Asociatie sa ia masuri impotriva xxx,sa-l oblige sa refaca instalatia asa cum a fost initiala dar degeaba.Vor fi si ei chemati la Politie sa dea declaratie cu masurile ce au luat impotriva xxx.Sunt curios ce vor spune pt.ca nu au facut nimic!
Buna ziua.Haideti sa va spus ce s-a mai intamplat.Am depus sesizare la Asociatie,precum ca xxx mi-a spus ca a taiat coloanele principale pe motiv ca e casa lui si face ce vrea.Asociatia a trimis un reprezentant de la Calor,dar xxx nu a vrut sa-i dea drumul in casa ca sa constate ce a facut.Asa ca am hotarat sa astept sa se dea caldura sa vedem ce s-a intamplat.In momentul cand a venit caldura,intradevar nu a m avut agent termic pe instalatie.Am sesizat din nou Asociatia si peste 2 zile surpriza!incep sa se incalzeasca calorizerele di baie si camera.Dar nu suficient.Pe coloana din bucatarie venea doar apa rece.Inseamna ca a facut modificari si a pus robineti pe coloana.Nici acum nu se stie ce a facut.Doamna de la Asociatie spune ca a tras tevi separate si a pus robineti.Mentionez ca asta vara si-a scos caloriferele din casa.Asociatia nu ia dat nici un accept sa umble ca coloanele de incalzire.Concluzia e ca xxx imi da caldura doar cand doreste dansul!Am facut din nou sesizare la Asociatie,dar ei dau din umeri.Asa ca am depus o plangere penala pe baza Art.320 cod penal impotriva xxx la Parchet,iar acum a ajuns la politie .Acum dansii aduna declaratii de la xxx si Asociatie si urmeaza sa ne intalnim la Tribunal.Cam asta e in mare povestea.Astept ceva sfaturi.Trebuie sa-mi iau avocat?
mai am o problema pe forum cu titlul:"vecinul de la parter a taiat coloanele principale termice".va rog sa-mi dati ceva sfaturi.va multumesc!
am o intrebare:sunt singurul de pe coloana care a ramas racordat la instalatia de incalzire a orasului;daca coloana principala se sparge la un vecin,cine plateste reparatiile?
la ce v-ati referit ca va fi taraboi si mai mare?
el spune la toata lumea care-l intreba ca a taiat tevile.si mie mi-a spus asta.eu am dedus din urmatoarele:pe casa scarii vanile sunt deschise,la golirea instalatiei(a scarii unde stau)curge apa,este simplu.deci este apa pe instalatie.la aerisitorul de la ultimul etaj curge apa,dar la mine la aerisitoarele montate pe calorifere nu curge.deci inseamna ca le-a taiat.
domnule felix,spuneti-mi ce ati face dumneavoastra in situatia asta?cum ati rezolva situatia?oare-l pot reclame si la opc?sau la politie pt.distrugerea bunului comun?daca ajung in instanta cu el am sa-l reclam peste tot!trebuie sa ma interesez in cate locuri pot sa ma duc
gazu-l avem tras separat fiecare.avem si un focar pt.centrala.asa am facut proiectul