avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate tatiana1

Activitate tatiana1

Care este termenul de depunere situatii financiare la 31.12.2023 pentru a ramane microintreprindere in 2024?
Multumesc
Buna ziua,
am studii economice superioare cu licenta si ma angajez pe post de director economic .Pot semna bilantul si raportarile semestriale?
In Legea contabilitatii nu precizeaza ca trebuie sa ai studii superioare de scurta (licenta) sau lunga durata (master).Precizati va rog legislatia pe care va bazati in raspunsul la intrebarea mea.
Buna seara,dorim sa infiintam o societate comerciala cu domeniu de activitate contabilitate primara.Mentionam ca societatea care va deveni clientul nostru are contract de prestari servicii cu un expert contabil insa acesta nu doreste sa lucreze si contabilitatea primara.Societatea care va fi clientul nostru nu doreste sa angajeze un salariat pentru aceasta activitate insa doreste sa colaboreze cu o firma care sa intocmeasca evidenta primara.Care sunt codurile CAEN pentru care ne putem autoriza astfel incat sa intocmim noi evidenta primara si sa punem aceasta evidenta la dispozitia expertului contabil,fara sa fim nevoiti sa autorizam CECCAR societatea pe care o vom infiinta ,intrucat consideram ca activitatea nu necesita acest fapt. Expertul contabil va executa partea de contabilitate financiara si va intocmi bilanturile.
Multumim
Multumesc
Da ,de la 3 ani
Buna ziua ,fiica mea in varsta de 38 de ani este o persoana cu Sindromul Down insa ne intelegem cu ea la nivelul unui copil de gradinita si am solicitat sa devin tutore astfel fiica mea va fi persoana interzisa. Sotul meu care nu este tatal biologic al fetitei doreste sa o adopte. Poate fi adoptata fiica mea?
Un magazin a stabilit urmatorul program de lucru: salariatul nr.1 lucreaza luni 12 ore de la 7-19 ,marti 12 ore de la 7-19, miercuri si joi are liber salariatul nr.1 si lucreaza salariatul nr.2 de la 7-19, vineri si sambata are liber salariatul nr.2 si lucreaza salariatul nr.1 de la 7-19, duminica si luni are liber salariatul nr.1 si lucreaza salariatul nr.2 de la 7-19,etc.
Astfel salariatul nr.1 si 2 lucreaza in prima zi 12 ore urmate de o pauza de 12 ore(noaptea), a doua zi lucreaza 12 ore urmate de 60 de ore consecutive de repaus etc. Acest program a fost stabilit la cererea angajatilor si are ca temei legal art 118 din Codul Muncii . Este corect acest mod de lucru si respectam toate regulile obligatorii din Codul Muncii ?
In art.118 Codul Muncii nu exista referire la art.115 ,respectiv la perioada de repaus de 24 de ore dupa 12 ore de munca.Prin urmare a fost stabilit programul de munca descris mai sus, ca program individual de munca, la cererea salriatilor .
Daca acest program de lucru nu respecta toate regulile obligatorii din Codul Muncii ,se poate stabili programul de lucru cu repartizare inegala astfel: luni 11 ore,marti 12 ore lucreaza salariatul nr.1 ,miercuri 11 ore,joi 12 ore lucreaza salariatul nr.2 si este liber salalriatul nr.1 etc. Acest program respecta toate regulile din Codul Muncii?