avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate Robert Szasz

Activitate Robert Szasz

Rog colegii sa isi epxrime opiniile profesionale cu privire la o speta: angajat functie conducere 4 luni, desfacut post in baza art. 65, alin. 1, Codul Muncii, solicitare de salariu compensatoriu conform CCM 2007-2010. Credeti ca i se cuvine acest salariu compensatoriu in conditiile in care a lucrat doar 4 luni? Va multumesc !
Rog colegii,daca se poate, am nevoie de o sentinta privind excluderea asociatului din societate, pentru a-mi forma o parere concreta, la un caza concret. Va multumesc!
Mi se pare nerealista aceasta apreciere a cuantumului. As vrea sa vad si eu acea evaluare obiectiva. Si sunt sigur ca foarte multi colegi sunt in asentimentul meu : sunt foarte multi avocati care nu inregistreaza acele venituri lunare. Stai si te intrebi care este justificarea acestei decizii a U.N.B.R. in contextul in care piata avocaturii a cunoscut o scadere destul de semnificativa anul acesta? Nici 2010 nu va fi unul stralucit pentru noi,avocatii. Poate ca unii nu ne plangem, dar sunt destui colegi care, in mod cert, nu castiga 2300 lei lunar. Ar trebui ca aceasta decizie sa fie atacata, nu sa fie acceptata si noi sa mergem " pe burta" ca asa spune U.N.B.R.
Răspuns la discuția sentinta civila!
In mod normal, vezi a doua zi dupa pronuntare, in condica solutia pronuntata. Tot acolo se regaseste si numarul hotararii sau sentintei. Problema mea este ca in aceasta directie este un vid procedural, deoarece nu exista nici o prevedere expresa in acest sens: daca sentinta devine executorie de drept din momentul pronuntarii sau al comunicarii ( repet, in litigiile de munca), mai ales ca acest caracter executoriu este pentru a proteja interesul salariatului. Or, tocmai asta e problema, pentru angajator ar fi benefic ca sentinta sa fie executorie din momentul comunicarii, iar pentru salariat, din momentul pronuntarii, intrucat acesta are un interes imediat si clar, consfintit prin lege,de a nu fi prejudiciat. VA multumesc oricum pentru pareri! Le astept cu mult interes!In acest caz, eu reprezint angajatorul care a pierdut litigiul, dar nu a primit comunicarea si nici nu i-a fost adresata o cerere de executare asa cum prevde art. 277 din Codul Muncii.#-o
Sunt foarte curios cu privire la parerile stimatilor colegi : cand poate fi pusa in aplicare o sentinta executorie( in speta, sentinta civila pronuntata intr-un litigiu de munca, definitiva si executorie), la momentul pronuntarii sau la momentul comunicarii?
Discuție taxa auto 2009
Ma intereseaza care dintre colegi a avut succes in instanta cu O.U.G. nr. 7/2009. Daca da, as dori cateva lamuriri profesionale. Multumesc!