Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Venitul mediu de referinta pentru 2010
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Venitul mediu de referinta pentru 2010

Salut,
Am vazut ca UNBR a binevoit dupa multi ani sa calculeze din nou venitul mediu de referinta, pentru 2010 el fiind de 2300 lei: [ link extern ]
Cum vi se pare aceasta hotarare? E realist cuantumul? E ok ca la baza sta "expertiza actuarială efectuată de „Actuarial Services”" - cine o fi si asta?
Ori fi astia inregistrati ...asta vara?
[ link extern ]

Si astea le-or fi rapoartele atat de ...confidentiale incat zac pe net?
[ link extern ]

Sa mai intrebam si cat or fi costat? (sunt mai scurte decat o intampinare + concluzii scrise intr-un dosar de ...pensie alimentara)
#-o #-o #-o
romascanu, moderator
Iertati-mi ignoranta, dar la ce serveste acest venit mediu de referinta?

Voi incepe ca avocat stagiar de la 1 ianuarie si inca nu m-am familiarizat cu partea de cote, taxe, impozite, etc. Acest venit mediu stabilit de UNBR are cumva vreo influenta asupra taxelor pe care le voi plati ca si stagiar?
Venitul mediu serveste la stabilirea tuturor drepturilor de asigurari sociale in sistemul propriu al avocatilor.
Sunt putin offtopic (si-mi cer scuze pentru asta) dar as vrea sa fac o propunere plecand de la tema subiectului. Un articol despre toate taxele, cotele, impozit, cotizatii si tot ce mai are de platit un avocat stagiar ne-ar fi FOARTE util. Eventual pe un exemplu concret.
Sa fiu sincer nu ma mira.
Hotararea UNBR trebuie respectata.
Este cumva inatacabila pentru ca exista dreptul de a hotara in acest sens.
Cam asta ar fi de spus din punctul meu de vedere.

avocat Claudiu Lascoschi.