avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate lorefodor

Activitate lorefodor

Buna ziua, o sa va expun situatia cu care ma confrunt. Parintii ei au decedat amandoi, mama mea in urma cu 5 ani iar tatal meu in urma cu 9 luni. Eu mai am un singur frate. Fratele meu a locuit dintotdeauna impreuna cu famila lui in casa parintilor, de fapt in curtea parintilor. In curtea parintilor sunt 2 case, una in care a locuit fratele meu si inca o constructie din caramida unde au locuit parintii nostri. Dupa decesul tatalui nostru am facut succesiunea din care a reiesit faptul ca avem fiecare 1/2 din proprietatea parintilor. Ne-am inteles in mod amiabil ca fratele meu sa ramana in casa in care a stat pana acuma iar mie sa imi ramana casa in care a stat tatal meu care e net inferioara celeilalte si curtea si gradina sa se imparta in doua. Am facut un act de mana "partaj voluntar" in care e specificat care e partea fiecaruia si faptul ca fiecare are drepturi absolute asupra partii sale. Intre timp nepoata mea, fiica fratelui meu si-a facut pe partea reiesita ca fiind partea tatalui ei o casa din lemn fara fundatie pt. care ei au zis ca nu e necesara autorizatia de constructie. La momentul respectiv nu am avut nimic de comentat. Problemele au inceput in momentul in care eu am vrut sa stric de pe partea stabilita ca fiind a mea o constructie veche, o mica bucatarie de vara ca sa imi largesc curtea. Desi ne-am inteles clar de la bun inceput ca respectiva constructie nu va mai fi acolo, fratele meu nu e de acord acum cu acest lucru. I-am adus aminte de intelegerea pe care am facut-o dar el nu mai vrea sa o respecte. Am ajuns acum in stadiul in care el a chemat un topograf sa masoare curtea si gradina ca sa le putem impartii cu acte in regula. As avea mai multe intrebari:
1. Repectivul act de "partaj voluntar" nu are valoare daca e un act scris de mana?
2. Ce pot face in situatia in care nu ajungem la o intelegere impotriva faptului ca fiica lui si-a facut casa acolo?
3. Dupa masuratorile topografului el va decide unde este mijlocul terenului sau trebuie sa chemam pe altcineva?
4. Casele nu sunt intabulate, va trebui sa le intabulam intai si pe mine si pe fratele meu amandoua sau se fac masuratorile, se decide care parte a cui e si dupa aceea fiecare isi intabuleaza pe propria persoana partea lui.

Va multumesc anticipat.
Mari probleme inainte de succesiune
Buna ziua, avem in momentul de fata o problema destul de mare in familie. Parintii mamei mele au decedat amandoi. La adresa unde au locuit ei a locuit dintotdeauna singurul frate al mamei mele cu familia lui. Mentionez ca la respectiva adresa exista 2 corpuri de cladire, intr-una locuieste fratele mamei mele si in cealalta au locuit bunicii. Am fost deja la notar sa ne interesam de succesiune, in momentul de fata, dupa ce reusim sa strangem toate actele urmeaza ca mama mea sa deschida succesiunea. Mama mea s-a inteles pe cale amiabila cu fratele ei sa imparta totul in doua, corpul de cladire unde locuieste fratele ei sa ii ramana lui iar cealalta cladire, unde au locuit bunicii mei sa ii ramana mamei mele, iar curtea si gradina de asemenea in doua. Era in discutie de asemenea ca una dintre fiicele unchiului mei sa isi construiasca casa pe partea de teren care ii va revenii tatalui ei dar aceasta dupa ce se va stabili exact care e partea tatalui ei. Intre timp, fara ca cineva sa poata spune exact care e partea de teren a mamei mele si care e a fratelui, fiica lui a inceput sa isi construiasca casa intrand pe partea care ii revine cel putin verbal dupa intelegerea cu fratele ei, mamei mele. In momentul in care am vazut care e situatia si constructia casei era abia la stadiul de sapaturi mama mea l-a somat pe fratele ei sa nu intre pe partea ei acesta refuzand insa.
Ma intereseaza ce e de facut in acest caz, cum poate mama mea sa isi apere drepturile. Mentionez ca, casa pe care si-o face fiica fratelui mamei, respectiv verisoara mea e casa din lemn pt. care am inteles ca nu e nevoie de fundatie.
Astept cu mare interes raspunsurile d-voastra.
Buna ziua, avem in momentul de fata o problema destul de mare in familie. Parintii mamei mele au decedat amandoi. La adresa unde au locuit ei a locuit dintotdeauna singurul frate al mamei mele cu familia lui. Mentionez ca la respectiva adresa exista 2 corpuri de cladire, intr-una locuieste fratele mamei mele si in cealalta au locuit bunicii. Am fost deja la notar sa ne interesam de succesiune, in momentul de fata, dupa ce reusim sa strangem toate actele urmeaza ca mama mea sa deschida succesiunea. Mama mea s-a inteles pe cale amiabila cu fratele ei sa imparta totul in doua, corpul de cladire unde locuieste fratele ei sa ii ramana lui iar cealalta cladire, unde au locuit bunicii mei sa ii ramana mamei mele, iar curtea si gradina de asemenea in doua. Era in discutie de asemenea ca una dintre fiicele unchiului mei sa isi construiasca casa pe partea de teren care ii va revenii tatalui ei dar aceasta dupa ce se va stabili exact care e partea tatalui ei. Intre timp, fara ca cineva sa poata spune exact care e partea de teren a mamei mele si care e a fratelui, fiica lui a inceput sa isi construiasca casa intrand pe partea care ii revine cel putin verbal dupa intelegerea cu fratele ei, mamei mele. In momentul in care am vazut care e situatia si constructia casei era abia la stadiul de sapaturi mama mea l-a somat pe fratele ei sa nu intre pe partea ei acesta refuzand insa.
Ma intereseaza ce e de facut in acest caz, cum poate mama mea sa isi apere drepturile. Mentionez ca, casa pe care si-o face fiica fratelui mamei, respectiv verisoara mea e casa din lemn pt. care am inteles ca nu e nevoie de fundatie.
Astept cu mare interes raspunsurile d-voastra.
Buna ziua. Sunt angajata la o firma de 2 ani, avand cu respectiva firma contract de munca cu jumatate de norma (4 ore) si salariu minim (in jur de 375 Ron). Ma intereseaza cum imi va fi platit concediul de crestere a copilului. Am inteles ca sunam minima e de 600 lei momentan. Voi primii jumatate din aceasta suma sau aceasta este suma minima pentru toata lumea indiferent ca, contractul de munca e pt. norma intreaga sau pt. jumatate de norma? Va multumesc.
Buna ziua, am nevoie de cateva informatii. Bunica mea a decedat acum 5 ani. Mama mea si fratele ei nu au facut succesiunea. De o luna a decedat si bunicul meu. Mama si fratele ei au hotarat sa faca succesiunea. Cum ar trebui sa procedeze? Am inteles ca exista un termen de 2 ani in care taxele pt. succesiune sunt cu mult mai mici. In acest caz se aplica acest lucru dat fiind faptul ca dupa moartea bunicii nu s-a facut succesiunea. In momentul in care se va face succesiunea vor fi practic 2 actiuni, succesiunea dupa bunica mea si dupa bunicul meu separat sau e vorba de o singura actiune. Va multumesc.