avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate anipopa

Activitate anipopa

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca exista cadrul legal pentru initierea unui proiect de HCL pentru alocarea unei sume din bugetul local in vederea organizarii unor evenimente cu ocazia sarbatorilor de iarna, acordarea de pachete pentru copii, s.a.
Răspuns la discuția Cod Penal valabil in 2010
Va multumesc.
Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti care este Codul Penal valabil in 2010.Noul Cod Penal din 2004 a fost abrogat in 28.iulie 2009. Al doilea nou Cod Penal va intra in vigoare in 24 iulie 2010.Va rog sa nu ma certati pentru ca nu sunt de specialitate si chiar nu mai inteleg. Va multumesc.
Buna ziua.Sunt indreptatit sa cer transformarea postului din post cu studii medii in post cu studii superioare tinand cont de faptul ca am absolvit facultatea de inginerie (management industrial - 4 ani) iar postul pe care il ocup (instructor depou - scoala personalului si tot ce tine de protectia muncii)este unic in societate.Care este baza legala sau cum as putea sa imi motivez cererea?Va multumesc.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.O sa incesc sa fiu mai explicita. Din spusele parintilor, cei de la care au cumparat parintii mei casa, au cumparat o parcela de teren de aprox.600 mp, prin anii 70 de la un proprietar pentru a-si construi casa.Parintii au contract de vanzare-cumparare din anul 1977 doar pentru casa amplasata pe imobilul Statului Roman, pt ca terenul nu se putea vinde. In contract scrie ca li se atribuie in folosinta pe durata existentei constructiei suprafata de 100 mp aferenta constructiei aflata deja in proprietatea Statului Roman. In 2000 au obtinut Ordinul Prefectului doar pt.100 mp.Nu stiu ce au cerut, ce acte au depus la dosar, presupun ca au depus doar copie dupa contract.In aceste conditii, daca facem o ridicare topo,mai putem cere si cei 500 mp. Mentionez ca ei au folosit si folosesc acest teren fara sa fie tulburati in posesie
Buna ziua.In anul 1977 parintii mei au cumparat o casa.Conform unei Legi din acea perioada, terenul aferent casei si gradina intrau automat in proprietatea statului.In anul 2000 parintii au obtinut Ordinul Prefectului pentru terenul de 100 mp de sub casa.Va rog sa-mi spuneti daca parintii pot obtine Ordinul Prefectului si pentru restul de 500 mp de teren (curte si gradina), sau cum se poate intabula acest teren. Care sunt pasii de urmat pentru a obtine acest teren? De ce nu li s-a atribuit si acest teren in anul 2000?Va multumesc.