avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate catavencu

Activitate catavencu

Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Cladirea are 12 apartamente mari. In medie 125 mp. fiecare iar la demisol sunt spatii comerciale. Pe scurt are 4 nivele de peste 900 mp. fiecare.
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Cu alte cuvinte nu exista - potrivit legii - nici o obligatie a asociatiei de proprietari de a avea un cont bancar. Am inteles bine?
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Problema este ca Asociatia nu are nici un cont in care sa virez banii. Nu locuiesc in localitate iar administratorul pretinde plata in numerar! Cum trebuie sa procedez?
As dori sa fiu informat referitor la cadru legal care se aplica in cazul in care o asociatie de proprietari nu are un cont in care membri por vira sumele datorate.
Cu multumiri anticipate.
Discuție legea 10/2001
Sunt beneficiarul unei hotarari judecatoresti irevocabile din anul 2010.
In dispositivi se statuetta ca, citez: "Obliga Primarul sa transmita intreaga documentatie parate ANRP potrivit titlului VII din Legea 247/2005 pentru acordarea despagubirilor."
Primarul nu a trimis inca documentatia...
Mai este nevoie in ziua de azi sa se aplice si Legea 165/2013 dat fiind ca legea civila nu retroactiveaza?
In speta mai este envoie si de o Dispozitie de primar?
Daca da, care ar trebui sa fie temeiul juridic?
Cu deosebita consideratie.
Trebuie sa inteleg ca doar in timpul unui proces art. 1552 pct. 3 nu poate fi aplicat, adica mandatul nu se stinge?
In vechiul cod civil, potrivit art. 1552 pct. 3 mandatul se stinge „prin moartea, interdictia, nesolvabilitatea si falimentul ori a mandantului ori a mandatarului”. Insa potrivit vechiului cod de procedura civila (care se aplica potrivit legii intr-o cauza in care ne aflam) la art. 71 „Mandatul nu inceteaza prin moartea celui care l-a dat si nici daca acesta a devenit incapabil. Mandatul dainuieste pana la retragerea lui de catre mostenitori sau de catre reprezentantul legal al incapabilului.”
Va rog sa ma lamuriti care este norma legala care se aplica in timpul unui proces, aceea din codul civil sau aceea din codul de procedura civila, adica care dintre acestea prevaleaza si care este explicatia juridica si temeiul de drept. Oare de ce coexista doua dispozitii de lege care sunt contradictorii?
Cu deosebita stima,
Adrian


Va rog sa ma lamuriti daca aceasta ordonanta se mai aplica in totalitate sau partial in anumite cazuri.
In ceea ce ma priveste am incheiat deja contracte din 1999-2004, din 2004-2009 si din 2009-2014.
Va multumesc anticipat.
Un proprietar
Răspuns la discuția Repunere pe rol
Imi cer scuze dar este deosebit de urgent sa pot avea un raspuns la ultima precizare din 1.11.2013 ora 15:07:

Va multumesc foarte mult si as mai dori sa stiu:
In concret este vorba de art. 245 pct.1 ???
Ultima zi ar fi vineri 15.11.2013 sau luni 18.11.213 hotararea irevocabila fiind din 15.11.2012.

Va multumesc anticipat
Cu respect
Adrian
Răspuns la discuția Repunere pe rol
Va multumesc foarte mult si as mai dori sa stiu:
In concret este vorba de art. 245 pct.1 ???
Ultima zi ar fi vineri 15.11.2013 sau luni 18.11.213 hotararea irevocabila fiind din 15.11.2012.
Cu respect
Adrian