avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol

Am suspendat o cauza in anul 2007 in temeiul art. 244 pct.1.
Hotararea pronuntata in pricina care a motivat suspendarea are data de 15.11.2012.
Care este ultima zi pentru a introduce cererea de repunere pe rol si as dori sa stiu in temeiul carui articol din codul de procedura si daca pentru continuarea judecatii se va utiliza vechiul cod.
Cu deosebita consideratie.
Adrian
Cel mai recent răspuns: catavencu , utilizator 15:10, 13 Noiembrie 2013
Cauza se va repune pe rol in termen de un an de la ramanerea irevocabila a hotararii care a pricvinuit suspendarea . Temeiul de drept este cel din vechiul cod pana la finalizarea judecatii.
Va multumesc foarte mult si as mai dori sa stiu:
In concret este vorba de art. 245 pct.1 ???
Ultima zi ar fi vineri 15.11.2013 sau luni 18.11.213 hotararea irevocabila fiind din 15.11.2012.
Cu respect
Adrian
Imi cer scuze dar este deosebit de urgent sa pot avea un raspuns la ultima precizare din 1.11.2013 ora 15:07:

Va multumesc foarte mult si as mai dori sa stiu:
In concret este vorba de art. 245 pct.1 ???
Ultima zi ar fi vineri 15.11.2013 sau luni 18.11.213 hotararea irevocabila fiind din 15.11.2012.

Va multumesc anticipat
Cu respect
Adrian

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repunere pe rol a unei cauze suspendate in baza art.244 pct.1 c.p.c. si solutionare matilda2009 matilda2009 Buna seara. Am un dosar in recurs la o curte de apel, avand ca obiect contestatie decizie de pensionare. In ianuarie 2011 s-a dispus suspendarea ... (vezi toată discuția)
Constatarea perimarii intr-un dosar marianmarinescu99 marianmarinescu99 Un dosar a fost suspendat in temeiul art. 244 alin. 1 pct. 1 din C. Pr. Civ. vechi pana la solutionarea definitiva si irevocabila a unui alt dosar. In cel ... (vezi toată discuția)
Recurs taxa poluare incheiat -suspendare Samyuca Samyuca Buna ziua! In anul 2012 am cumparat o masina adusa din Germania platind taxa de 1100 euro pt. care am dat in judecata si am castigat pe fond, finantele au ... (vezi toată discuția)