avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate laura_feelings

Activitate laura_feelings

Răspuns la discuția Beneficii dupa nastere
Sa inteleg ca atat alocaţia nou-născutului (230 lei) cat si contravaloarea trusoului (150 lei) se dau de la Primarie ? Asta si in cazul celui de-al doilea copil ?

Referitor la un salariu mediu pe unitate acordat mamei pentru fiecare copil nascut eu nu am primit asa ceva la primul copil. Care este legea prin care s-a hotarat acordarea acestei sume ?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Nu sunt experta in domeniu dar mi-a venit o idee : mai sunt cele 126 de zile de concediu pre si post natal. Banuiesc ca se intra in concediu de crestere a copilului dupa expirarea acestor zile, deci tatal va mai munci o luna sau doua pana sa intre in concediu. E posibil sa poata beneficia atunci ?
ZFCALIN a scris:

Cred ca s-a mai discutat pe un alt topic insa am cautat sa gasesc si nu am gasit concret ceea ce ma intereseaza. Conform noii ordonante care a aintrat in vigoare de la 01.ian.2009 in momentul de fata avocatele care devin mamici pot beneficia de indemnizatia platita prin Agentia judeteana pentru prestatii sociale in cuantum de 85% din veniturile nete realizate si declarate la administratia financiara. Poate sa-mi spuna si mie cineva daca a beneficiat deja de prevederile acestei ordonante si a luat deja indemnizatia? Care a fost cuantumul stabilit? Intreb acest lucru intrucat sotia este insarcinata, iar o colega din Baroul Vaslui a intampinat foarte multe greutati in dobandirea indemnizatiei, care oricum nu a fost acordata in cuantum de 85 % din veniturile nete realizate. Va multumesc!

av Zaharia Florin


Pe dumneavoastra va intereseaza mai mult care este venitul care se ia in calcul pentru stabilirea celor 85 % pe care trebuie sa-i primeasca, pentru ca aceiasi nelamurire o am si eu ? ! Eu lucrez la stat si am un salariu fix plus sporuri, plus alte sporuri separate care nu sunt supuse impozitului pe venit si care nu stiu daca se iau in calcul. Stie cineva daca se iau sau nu in calcul si acestea ?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc pentru raspuns. Inafara de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, de HG nr. 1682/2008 si de Ordinul 68 al MMFPS mai e vreun ordin sau hotarare care aduce lamuriri referitoare la acest aspect ?
Sunt insarcinata in 3 luni, lucrez in administratie si am intrebat la Biroul personal care este venitul care se ia in calcul pentru indemnizatia de crestere a copilului si mi s-a spus ca este luat in calcul doar salariul net. Insa pe langa salariu net eu mai beneficiez si de alte sporuri, care figureaza in cartea de munca, inclusiv sporul de dispozitiv. Din cate am citit in lege si Ordinul 68, emis pe 4 februarie 2009 de catre Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale inteleg ca se vor lua in calcul toate veniturile. Ma puteti lamuri in aceasta problema ?