avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate anemarie213

Activitate anemarie213

Discuție sentinta divort
Buna ziua,

aveti idee cat dureaza pana ajunge sentinta acasa? S-a pronuntat divortul pe 28 ianuarie, si nici acum nu a ajuns sentinta la mine. Imi puteti spune ce sa fac? sa ma duc la judecatorie,sau sa mai astept? Multumesc
Răspuns la discuția martor la divort...intrebare
athe a scris:

puteti solicita inlocuirea acelui martor cu altul. si martorul sa fie prezent la termen pt a fi audiat.

pot sa solicit treaba asta atunci, in ziua respectiva? O sa ma duc cu martorul ca nu mai vreau sa se amane iarasi.
Am si eu o intrebare referitoare la martor in procesul de divort. Am avut prima infatisare in noiembrie la divort, cu un copil, culpa comuna, si am fost fara avocat. Atunci ni s-a dat alta data, acum in ianuarie, pentru o a doua infatisare, sa ne prezentam cu un martor si sa ajunga si dosarul de la Asistenta Sociala. Atunci pe moment, ne-a intrebat judecatorul daca avem un martor comun pe care sa il aducem, si am zis ca da, ca o sa vin cu sora-mea. Nu a cerut nume,sau ceva, doar ca acum sora-mea nu mai poate sa vina, si trebuie sa i-au pe altcineva tot martor comun, un prieten de familie. Chestia asta se inregistreaza acolo? Adica e posibil sa se mai amane daca aduc un alt martor? Dar repet, nu au cerut nume atunci pe loc.
Multumesc de raspuns
Răspuns la discuția casa cu 2 proprietari
Banii au fost imprumutati de la cineva, dar nu am cum sa ii justific. El stie treaba asta, initial spunand ca nu vrea nimic, dar acum din razbunare nu vrea sa imi dea nici un act fara sa ii dau bani. Daca ar fi sa ramana casa in stadiul asta cu 2 proprietari, as putea ridica alta pe teren, si eventual sa o evaluez acum inainte de a o construi pe cea noua si dupa? Adica daca ar fi sa isi ceara vreo parte dupa 10 ani, ar putea sa isi ia partea doar din ce a fost, nu din ce construiesc eu? Mai ales ca acum e plecat din tara, si nu va veni curand.
Buna ziua, am si eu o intrebare. Acum 5 ani am cumparat o casa impreuna cu prietenul meu , pe numele la amandoi, banii fiind ai mei, si l-am trecut in acte pentru ca urma sa formam o familie. De cateva luni de zile a plecat, ne-am despartit, eu am ramas in casa cu fetita mea dintr-o prima casatorie, el spunandu-mi ca nu are pretentii la casa decat in cazul in care o vand.
Acum as vrea sa incep constructia altei case pe teren, si nu pot sa il scot din acte.
Ce se poate face? Sau ce sa fac sa pot incepe constructia dar el sa nu beneficieze cu nimic mai tarziu din asta?
pensie de intretinere imi da de cand ne-am despartit, pentru ca imediat l-am dat in judecata pentru pensie.Ideea este, ca nu as vrea sa ma complic prea mult, mai ales ca au trecut atatia ani, si el e de acord sa terminam odata. Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Sunt sigura ca el nu are niciun fel de pretentii asupra copilului, mai ales ca vine foarte rar sa o vada. Si am discutat problema cu el de multe ori, si nu s-a opus nici pentru divort , nici pentru copil. In cazul asta ar trebui sa mai cer expertiza de la asistenta sociala? El oricum imi spune de cativa ani sa intentez eu procesul de divort, ca el nu are nici timp nici bani, ca sa scapam mai repede.
Buna ziua, am si eu o intrebare legata de divort. Am fost casatoriti 5 ani, dupa care ne-am despartit dar nu cu divort. Avem un copil, care acum are 9ani, care sta cu mine, iar tatal ei nu a mai venit sa o vada de 2 ani. Acum vreau sa depun actiunea de divort, si intrebarea ar fi cat dureaza toata procedura avand in vedere ca se 6 ani nu mai suntem impreuna? Se face si expertiza sociala, ptr copil, sau chestii din astea?
Multumesc