avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruMat

Activitate AlexandruMat

Buna ziua tuturor.Doresc sa infiintez o firma pe teritoriul Bulgariei.Imi poate da cineva niste detalii,niste pasi pe care trebuie sa-i urez?? Va rog tare mult!
Si daca ma cauta si nu sunt la domiciliu,poate sa ma acuze ca eram acasa si nu le-am raspuns?
Buna seara.Vreau,daca doriti sa ma lamuriti si pe mine.
Eu imi desfasor activitatea intr-un apartament.Daca imi vine vreun control,sunt obligat,prin lege, sa le deschid si sa le permit accesul sa controleze??
Răspuns la discuția Cumparaturi pe firma!
Nu, "t.simona", nu acestea sunt motivele. Principalul motiv este acela ca eu am depus actele pentru SRL de 3 saptamani si tot nu mi-au iesit pt ca Judecatorii sunt in greva(sau cel putin asa mi se spune cand ma duc sa ridic actele)! Eu sunt din Pitesti.Cum pot lua ceva pe numele firmei daca nu mi-au iesit actele?..nu cred ca se poate
Răspuns la discuția Cumparaturi pe firma!
Din ce stiu eu:
Cand iti infintezi firma,trebuie sa selectezi forma de impozitare.Ai doua variante:
1-microintreprindere- impozit de 3% pe VENIT :
# are de la 1 pina la 9 salariati inclusiv;
# a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro ;
# capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice. ( Codul fiscal art. 103 ).

2-macrointreprindere- impozit 16 % pe PROFIT

Acum ma lamureste si pe mine cineva DE CE este mai bine(sau nu)sa cumpar bunurile necesare pe numele firmei??
(multumesc pentru raspunsul dvs,dl Iulian Manea)

Va multumesc!
Răspuns la discuția Cumparaturi pe firma!
Alte pareri???
Buna ziua tuturor.Vin si eu cu o intrebare pe care nu am gasit-o pe forum.Mi-am infintat un SRL,microinteprindere ,neplatitor de TVA,,astept sa-mi iasa actele si nu stiu daca sa cumpar bunurile care imi trebuie in firma(calculatoare,mobilier,internet..etc) pe numele firmei sau pe persoana fizica?Care sunt avantajele,dezavantajele??
Stiu ca avantaje as fi avut in cazul in care optam pentru impozitarea pe profit.

In cazul in care firma nu merge si o inchid,bunurile cumparate pe firma ce se intampla cu ele?

Si contabil trebuie sa am de la inceperea activitatii?