Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infintare firma Bulgaria.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infintare firma Bulgaria.

Buna ziua tuturor.Doresc sa infiintez o firma pe teritoriul Bulgariei.Imi poate da cineva niste detalii,niste pasi pe care trebuie sa-i urez?? Va rog tare mult!
Consultati un avocat acolo.
In toate ziarele citesc: in BG impozitul pe profit de 10%, dividente de 5%.
Dar nimeni nu zice nimic de modalitatea de lucru?
Sa zicem ca eu rezident roman vreau sa-mi fac o firma de servicii in BG si sa facturez catre diversi clienti din Romania. Activitatea se desfasoara la client. Pai asta nu e evaziune fiscala? Nu ma obliga fiscul roman sa platesc taxe in RO ca doar aici desfasor activitatea?
Apoi incasez dividente fiind rezident fiscal roman. Nu ajung tot la 16% platind diferenta in Romania? Sau nu declar banii si ii trec granita in valiza? Adica tot evaziune.
vladonne, utilizator
Inainte de a consulta avocati, si a infiinta firma trebuie sa va fie clar cu ce fel de clienti veti avea de a face. Daca sunt clienti persoane neimpozabile (adica PF) atunci este relativ lipsit de complicatii. Daca veti avea si clienti persoane impozabile (adica PJ) care sunt considerate comercianti, atunci este ceva mai complicat, dpdv al legislatiei TVA.
Bineinteles trebuie sa respectati si celelalte legi privind impozitarea in Romania a persoanelor fizice care obtin venituri din alte tari, sub forma de dobanzi, dividente si altele. Dar asta doar in cazul in care acestea sunt efectiv facute.
Insa este de preferat sa o faceti oriunde in UE, chiar in tari cu impozitare mult mai mare, care insa sunt mai stabile dpdv legislativ, sunt mai civilizate, si care nu aplica un sistem politiensc, abuziv si corupt, bazat pe taxare si amenzi. Chiar daca in Ro se va reduce impozitarea nu la 10% cat se intentioneaza ci la 0 (zero) veti fi intotdeauna supus actelor de abuz ale autoritatilor. Ai firma deci avem pe cine jumuli si stoarce de bani dupa cum avem chef (taxe amenzi si spaga)
kappauser, utilizator
incercati la [ link extern ]