avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate goplanet

Activitate goplanet

Persoana declara pe facebook, a informat pe toata lumeadin grupul respectiv, ca vor veni norme de la Casa de pensii care vor interpreta normele de aplicare si Legea 360/2023. Adica interpretarea casei de pensii se impune peste lege si normele de aplicare emise de Guvern. Ma gandesc ca CNPP poate interpreta in acelasi mod similar cum a interpretat faptul ca trebuie 5 ani cel putin in grupa ca sa se adune stagiul suplimentar la stagiul de cotizare, conform art.16 din Legea 3/1977 (care este abrogata), caci in legea actuala a pensiilor nu se mentioneaza asa ceva.
Mi s a mai spus, dar lumea vorbește ca somajul de înainte de 2001 este stagiu necontributiv, asimilat și nu se aduna decât la limita de vârstă. Nu vad articolul din noua lege care sa stimuleze asa ceva, nici în normele de aplicare, dar am văzut decizii de pensionare în care somajul înainte de 2001 este trecut ca stagiu necontributiv(deși este menționat ca se aduna la condiții normale pe kegea 27w/2010). În ceea situație subt și concediile medicale boala obisnuita-cica ar fi necontributive, deși eu vad referirevin lege doar la prestațiile sociale în perioada 2003-1 ianuarie 2006 ca ar fi perioade asimilate.
Pe un grup de pe facebook moderatoarea zice ca nu este nevoie sa apară specificat exact în lege sau norme, ca interpretează casele de pensii și are cnpp normele proprii. Ceea ce nu mi se oare legal.
Pe facebook int un grup despre pensii se zice c în kegea noua 360/2023 somajul este necontributiv, stagiu asimilat. Nu se argumentează cu articol din lege sau norme, dar se zice ca 1. casele județene pot sa vina cu interpretările lor,, 2 ca nu trebuie ca acest lucru sa apară specificat clar în lege sau în normele de aplicare și ca 3. pe deciziile emise deja a început sa apară ca somajul înainte de 2001 este stagiu necontributiv (deși se menționează ca le kegea 263/2010 este cuprins în stagiu condiții normale) asta probabil în vederea aplicari noii legi 360/2023.
Dar pe kegea 263/2010, de ex, vine avea sub 5 ani grupa II se calcula doar reducerea varstei de pensionare, nu se considera și stagiu de cotizare perioada suplimentara data de grupa, conform unui articol din legea 3/1977, abrogata și ea de mult. Ma gândeam ca după același algoritm se vehiculează și ideea ca somajul dinainte de 2001 este stagiu asimilat, necontributiv.
Asa ar fi logic. Dar unde scrie în kegea 360/2023 sau în normele ei de aplicare ca somajul înainte de 2001 este stagiu asimilat sau necontrobutiv și se aduna doar la.limita de vârstă.? Ma gândeam ca este legat de ce au scris în legile și normele anterioare, cum ar fi de ex. Legea 19/2000.
prin Ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, articolul 38 si alin 4 devine - Perioadele asimilate prevazute la alin 1 se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale prevazute de de prezenta lege (anterior escria se valorifica numai pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas.) In normele de aplicare ale legii 19/2000 exista la pct.41-perioadele asimilate stagiului de cotizare, prevazut de lege sunt: .....b)perioadele necontributive care au constituit vechime in munca utila la pensie in baza legislatiei anterioare intrarii in vigoare a legii ....si se enumera aici si perioadele in care s-a beneficiat de ajutor de somaj si/sau ajutor de integrare profesionala prevazute de Legea 1/1001, republicata cu modificarile ulterioare.
Mi se pare ca somajul inainte de 2001 si concediile medicale sunt trecute la drepturi de asigurari sociale si se aplica legea 19/2000 si normele ei de aplicare si se tine cont de acestea si in noua lege a pensiilor din moment ce sunt trecute ca perioade necontributive sau asimilate pe deciziile emise pana acum, decizii care se pregatesc sa se plieze pe noua lege.
Normele de aplicare ale legii 19/2000, aparute in M.O. 237/10 mai 2001 raman in vigoare din 1 septembrie cand se aplica legea 360/2023 ?
Somajul inainte de 2001 de ce este stagiu asimilat pe legea 360/2023 caci nu gasesc ?

CHKa a scris:

Sunt perioade asimilate , nu stagii contributive .

Și nu pot modifica sau interpreta cei de la casele de pensii va trebuie sa fie 40 contributivi?
În legătură cu modul de aplicare a noii legi a pensiilor- articolul cu stagiu deb35 ani contributivi plus 5 ani pentru pensia de limita vârstă redusa. Nici în normele de aplicare nu apare ca cei 40 de ani trebuie sa fie toți contributivi, dar pe internet apare o astfel de 8nterpretare a miniștrii muncii. Se pot face reguli de către casa de pensii care sa fie mai "tari" decât kegea și normele de aplicare? Un exemplu al unei persoane care a terminat facultatea la zi ka 18 +5 ani și muncește 40 de ani contributivi are deja 63 de ani. Cum poate ieși pensie înainte cu 5 ani fără penalizare o femeie care iese de drept la limita de vârstă la 62 ani și câteva luni? Dau cineva care muncește de ka 18 ani timp de 40 ani poate ieși la pensie limita de vârstă redusa doar dacă nu a avut nici un fel de stagiu asimilat-nici armata, nici facultate la zi, nici somaj înainte de 1 aprilie 2004, nici creștere copil, nici pensie invaliditate, nici stagii suplimentare de la grupa, ceea ce este foarte puțin probabil.
Din contul meu la cnpp în perioada 01 ianuarie 2003-1 ianuarie 2006 am 10+10+5+5 zile prestatii sociale. Din același cont la cnpp de la 1 aprilie 2004 pana la 1 martie 2024 am 7 luni prestatii sociale, iar din decizia dw respingere Din 17 iulie 2020 am 6 luni STAGIU ASIMILAT-cred ca tot prestatii sociale, concediu medical căci nu are altceva ce sa fie. Scad doar o luna din stagiu si cele 9 luni șomaj înainte de 1 apriliw 2004 ca să îl aflu pe cel contributiv?