avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate r111

Activitate r111

Buna seara,
Va rog sa mi spuneti daca fiind pensionata la limita de varsta si dorind sa lucrez in continuare, pot sa ma angajez cu contract de munca ?
Ce contributii mi se retin din salar?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Reactivare firma inactiva
Firma nu se mai afla la vechiul sediu declarat.Asta si era o alta intrebare:cum procedez pentru a-mi muta sediul in judetul in care locuiesc acum.
Buna ziua,
Problema mea e urmatoarea: am o firma deschisa in judetul X1 in anul 2004, fara sa fi avut vreodata activitate. Acum vreau sa incep o activitate dar locuiesc in judetul X2 M-am interesat si am aflat ca firma e declarata de ANAF-inactiva. Avand in vedere ca in acesti ultimi ani a intervenit acel impozit forfetar, mi s-a comunicat ca trebuie sa depun declaratii fiscale cu acel impozit forfetar, dupa care se va putea sa fie trecuta firma activa. Pentru aducerea la zi a situatie fiscale a firmei, ma prezint la ANAF in judetul X1, care sant pasii de urmat ,trebuie achitata intai datoria,
la ce trebuie sa ma astept?
Pentru a schimba sediul social in judetul X2-care sant pasii de urmat?
Va multumesc anticipat !
Sigur creditul este doar pe numele meu.Nu stiu de ce mi a cerut buletinul sotului, important este ca el nu e trecut ca imprumutant, iar daca sa zicem ca eu am semnat in numele lui , sotul meu e hotarat sa dea banca in judecata pentru fals si sa ceara anularea contractului.
Contractul de imprumut este pe numele meu.Sotul nu apare trecut nicaieri.
In anul 2004 am facut un credit pentru a-mi imbunatati locuinta.Am dus o copie a cartii de identitate a sotului meu, el nesemnand acel contract.E posibil sa fi semnat eu pentru el-la acea vreme se mai putea face asta. In 2007, am refinantat creditul, iarasi fara a fi prezent sotul meu, de aceasta data banii obtinuti, i-am folosit in amenajarea unui imobil al fiului meu care cumparase un imobil la rosu. cu credit ipotecar, ipoteca fiind imobilul respectiv.
In prezent nu am mai putut achita ratele la creditul meu, si astept o executare silita. Mentionez ca eu impreuna cu sotul meu , nu avem bunuri comune.El detine impreuna cu mama sa , o locuinta.Santem amindoi pensionari.
Cum credeti ca se va face executarea de catre banca? Un divort l-ar salva pe sotul meu de participare la executare silita?
Referitor la creditul ipotecar al fiului meu, care se afla acum in faza de vindere la licitatie a imobilului ipotecat, credeti ca eu pot sa fac contestatie de impiedicarea vanzarii la licitatie , facand dovada ca creditul meu l-am folosit in amenajarea imobilului ipotecat?
Completez ca, in evidenta contabila acel autoturism era amortizat , dar nu a fost radiat din circulatie.
Un SRL nu a mai avut activitate din aprilie 2008.La acea data nu inregistra datorii.Firma nefiind declarata inactiva , a fost acea perioada de impozit forfetar, in care s-au adunat inclusiv penalitatile pana la vreo 5000ron
.Mentionez ca exista pe firma un autoturism.De pe internet, am aflat ca cei de la ANAF au instituit sechestru pe autoturism. Tot de pe internet am aflat ca firma in 2012 a fost declarata insolventa si a fost radiata .Pana aici sa zicem toate bune si frumoase, dar ce se intampla cu autoturismul, el totusi exista , cui apartine in aceasta situatie.
Impozitul pentru autoturism, nu a mai fost platit din 2008.Ce se intampla cu acel sechestru?
Mama a lucrat o vreme in Italia, apoi a vandut apartamentul ei. Cu banca a semnat doar acel
formular de TERT PLATITOR.
Variantele dumneavoastra le-am incercat pe toate.
1. Banca nu mi a aprobat o reesalonare pe motiv ca nu vrea sa fie secunda notata in Cartea funciara dupa ANAF;
2.Bani sa platesc nu am pentru ca nu lucrez suferind de acea depresie severa aparuta o data cu problemele casei;
3.De cumparator nici nu poate fi vorba, nimeni nu cumpara nimic acum, mai ales ca imobilul este inca in proces cu cel ce avea promisiune de vanzare cumparare inaintea mea.
Cand mama mea a semnat acel formular de TERT PLATITOR, i s-a spus ca este de fapt doar o formalitate intrucat eu aveam instiuit sechestru asigurator de catre ANAF pentru niste datorii restante la un SRL la care eu eram administrator.
Ca sa poata banca sa si retraga rata scadenta inainte de a plati la ANAF, a pacalit-o inspectoarea de credite , ca e bine sa facem asa, fara sa aiba mama mea raspundere pentru achitarea creditului.
Ce mai poate face mama mea in situatia de fata, avand in vedere ca ea are o pensie de doar
400ron.Risca si ea o execuare?