Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pensionar

Buna seara,
Va rog sa mi spuneti daca fiind pensionata la limita de varsta si dorind sa lucrez in continuare, pot sa ma angajez cu contract de munca ?
Ce contributii mi se retin din salar?
Va multumesc!
Puteti cumula pensia cu salariul. Altfel spus, puteti sa incheiati unul sau mai multe contracte individuale de munca cu norma intreaga sau cu timp partial si indiferent de sectorul de activitate , bugetar sau privat.

Art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice dispune ca pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas.

Vi se retin toate contributiile, mai putin contributia invidividuala pentru somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic