avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate la_raisa

Activitate la_raisa

Multumesc de raspunsuri. Am fost ieri la Finante si mi-a trebuit numai cererea si timbre. :thumbup:
Le-am depus si astazi merg sa-l ridic. :dance:
o zi buna!
Buna ziua,
este necesara depunerea si ultimei balante (adica pe luna decembrie anul trecut ?) pentru ridicarea unui CAF. ? Sau se poate elibera si fara numai pe baza cererii si imputernicirii?
multumesc
Da este Asociatie. Stiu ca trebuie o justificare. O sa vindem martisorele in scoli generale, la elevi....si trebuie sa le dam chitanta la fiecare...pt 2-3 lei? Sau ar fi in regula daca o sa facem o chitanta pe suma totala incasata ?
Alte formalitati de organizare a targului nu sunt?

Multumesc

Buna ziua, as avea niste intrebari cu privire la organizare unui Targ de martisor..... Voluntarii nostri au realizat martisore si felicitari pe care in cadrul targului o sa le vindem.
O prima intrebare : pe banii incasati trebuie sa taiem chitanta.......sau in ce mod se justifica banii incasati.
De ce alte formalitati mai este nevoie pentru a fi legal?

Multumesc !


Buna ziua, as avea niste intrebari cu privire la organizare unui Targ de martisor..... Voluntarii nostri au realizat martisore si felicitari pe care in cadrul targului o sa le vindem.
O prima intrebare : pe banii incasati trebuie sa taiem chitanta.......sau in ce mod se justifica banii incasati.
De ce alte formalitati mai este nevoie pentru a fi legal?

Multumesc !
Buna ziua,
cand un Ong incheie un Contract de prestari servicii cu o persoana fizica, ce obligatii are Ong-ul? Trebuie intregistart undeva contractul? #-o
Care este valoarea impozitului platit in urma incheierii unui astfel de contact?
Multumesc!
Buna,
Da, asta stiu, ma refeream daca C.s. trebuie depus undeva ..sau ramane la sediu si este prezentat la un eventual control?
Buna ziua,
pentru un contract de pretari servici se plateste impozit (16%) ca la un C.i.m? Trebuie inregistrat,declarat, undeva c.p.s.? #-o
Dar in ceea ce priveste Contractele de sponsorizare?
Buna ziua,
si daca isi desfasoara ativitatea cu contract de [restari servicii trebuie platite aceste taxe? De catre noi sau de catre prestator?
Contabilul nu mi-a spus nimic.
Multumesc!
Discuție campania 2 %
Buna ziua,
as avea o intrebare privind depunerea la Finanate a formularului 230:
- trebuie neaparat sa fie insotit de fisa fiscala a contribualbilului?
- depinde de politica instiutiei?